Syn.: Pyrus elaeagnifolia subsp. kotschyana (Boiss.) Browicz, Pyrus taochia Woronow
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Zřejmě endemit Anatolské plošiny v Turecku.
Ekologie: Provází křovinaté nebo lesnaté kamenité svahy, zejména na vápencovém podkladě, v nadmořských výškách 1000–1800 m.
Popis: Opadavý keř nebo malý stromek, dorůstající výšky až 10 m, s křivolakými, v mládí šedě plstnatými větvemi, zpravidla bez kolců. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté, 3,5–8 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, oboustranně velmi hustě bíle plstnaté, na bázi často zaokrouhlené, celokrajné. Květenství jsou mnohokvěté chocholíky s šedoplstnatými stopkami; kališní lístky jsou asi 5 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, eliptické, asi 1 cm dlouhé, bílé; tyčinek je mnoho; čnělka je v dolní polovině huňatá. Plody jsou hruškovité až kulovité malvice 2–3 cm v průměru, žlutohnědé, v mládí bíle plstnaté, později olysávající.
Poznámka: Druh patří do taxonomicky složitého komplexu z okruhu Pyrus elaeagnifolia; druhy sem náležející se vyskytují v jihovýchodní Evropě na Balkáně, na Krymu, a dále v přilehlých částech Asie od Kavkazu přes Zakavkazí do Turecka. Jsou spojeny celou řadou přechodů, a to i ke kulturním hruškám (Pyrus communis). Okruh vyžaduje další studium.
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Karacaören).