Syn.: Apoxyanthera pubescens Hochst., Brachystelma hirsutum E. Mey., Mafekingia parquetiana Baill., Raphionacme divaricata Harv., Raphionacme obovata Turcz., Raphionacme pubescens (Hochst.) Hochst., Raphionacme purpurea Harv.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky s areálem táhnoucím se od Botswany, Zimbabwe a jižního Mosambiku po Lesotho, Svazijsko a východní provincie Jihoafrické republiky (Gauteng, Free State, Mpumalanga, KwaZulu-Natal, Eastern a Northern Cape, North West a Limpopo).
Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích, v otevřené savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Vykvétá obvykle po ohni, v době od srpna do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina s velkým hlíznatým kořenem, který dosahuje délky až okolo 20 cm a při poranění roní bílý latex, a lodyhou až 40 cm dlouhou, dichotomicky větvenou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až široce vejčité, chlupaté nebo i lysé, 10–50 mm dlouhé a 5–40 mm široké, v době květu většinou ještě ne zcela vyvinuté. Květy vyrůstají v terminálních nebo axilárních svazečcích; kališní lístky jsou šídlovité, 2–5 mm dlouhé, zašpičatělé, chlupaté, koruna je zvonkovitá, s 5 cípy, které jsou eliptické až vejčité, 5–8 mm dlouhé, odstálé, nachové, modré nebo i bílé, pakorunka uvnitř květu je bělavá. Plody jsou úzce vejcovité měchýřky, které většinou vyrůstají v páru (někdy i jednotlivě) a jsou 4,5–11 cm dlouhé, chlupaté.
Využití: Hlízovitý kořen je jedovatý, avšak používá se při výrobě piva, uplatnění nachází i v africké tradiční medicíně, především při léčbě vředů.
Poznámka: Rod Raphionacme v současnosti zahrnuje 36 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe, jeden druh zasahuje i na jih Arabského poloostrova (Raphionacme arabica).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock).