Syn.: Urania madagascariensis Raeusch., Urania speciosa Willd.
Česká jména: ravenala ozdobná (Presl 1846)
Čeleď: Strelitziaceae (K. Schum.) Hutch.
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vzhledem ke svému nezaměnitelnému a velmi dekorativnímu vzhledu je tento druh vysazován v mnoha tropických oblastech světa jako okrasná rostlina. V některých zemích (ostrov Mauritius) se dokonce expanzivně šíří.
Ekologie: Roste v madagaskarských deštných lesích, a to v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky 450(–1000) m.
Popis: Mohutná bylina stromového vzrůstu, 10–25 m vysoká, palmovitý kmen je přímý, dřevnatý, listy jsou střídavé, dvouřadé, rozložené do obrovského vějíře, řapík je delší než čepel, ta je až 3 m dlouhá. Květenství s člunkovitým listenem až 30 cm dlouhým, květy jsou bělavé až nažloutlé, plodem je dřevnatá tobolka, 2–4 cm dlouhá.
Využití: Na Madagaskaru se zužitkovávají spíše semena, která obsahují mnoho škrobu, také se z nich lisuje olej, který se používá v kuchyni. Mladé listy se konzumují jako zelenina, z dlouhých řapíků se vyrábí papír.
Poznámka: Tento v mnoha ohledech pozoruhodný druh se mimo jiné proslavil po staletí tradovaným tvrzením, že v řapících jeho listů je ukryto velké množství pitné vody – snad právě proto se mu v mnoha jazycích říká „palma poutníků“. Nutno podotknout, že pokud by měla tato voda sloužit k zahnání žízně, musel by být poutník zároveň i flagelantem – tato tekutina totiž silně zapáchá, je v ní hodně zetlelých zbytků listů, larev hmyzu a nečistot.
Fotografováno dne 26. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, městský park v Puerto de la Cruz).