Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité

Ravenea glauca
Rozšíření: Madagaskarský endemit, vyskytuje se jen na několika místech v horách v provincii Fianarantsoa v centrální části ostrova, a to v národních parcích Andringitra a Isalo; nejistý je výskyt v parku Ivohibe a v okolí města Ambalavao.
Ekologie: Roste v suchých lesích, křovinách a jako solitér v travnatých společenstvech na horských svazích a v roklinách na kyselém substrátu, lokality leží v nadmořské výšce od 600 až do 1900 m.
Ravenea glauca
Popis: Dvoudomá palma 6–8 m vysoká; kmen je přímý, dorůstá 6–8 cm v průměru, na vrcholu nese 12–15 listů, které tvoří obvykle téměř kulovitou korunu. Listy jsou zpeřené, 2–3 m dlouhé, sivé, obloukovité; řapík je 5–35 cm dlouhý; listové úkrojky jsou od sebe vzdáleny asi 2 m, jsou čárkovité, uprostřed listu největší, 50–70 cm dlouhé a 1,2–2,5 cm široké, špičaté. Samčí květenství tvoří 2–3 sdružené laty na stopkách asi 25 cm dlouhých, každá se 4 toulci; kalich je asi 1 mm dlouhý, na bázi srostlý; korunní lístky jsou volné, asi 1 cm dlouhé, hustě žilkované; tyčinek je 6, kratších než koruna; pistillodium je sotva patrné. Samičí květy vyrůstají v samostatné latě, podpírá je 5 toulců; kalich je podobný jako u samčích květů; koruna je rovněž volná, ale jen asi 5 mm dlouhá; staminodií je 6, zřetelných; semeník je vejcovitý, asi 4 mm dlouhý. Plod je elipsoidní bobule asi 1,8 cm dlouhá a 1,3 cm široká, s jediným semenem.
Ohrožení a ochrana: V současné době je v přírodě známo asi 800 dospělých jedinců; ve spojení s malým areálem z toho vyplývá, že je tato palma z hlediska ohrožení (IUCN) klasifikována jako zranitelná (VU – vulnerable). Možným nebezpečím je nadměrný sběr semen pro komerční pěstování a prodej.
Využití: Velmi ozdobná palma, oblíbená mezi pěstiteli a nabízená řadou zahradnických firem; vzhledem k horskému původu je vhodná i pro pěstování v oblastech, kde může krátkodobě poklesnout teplota pod bod mrazu.
Poznámka: Rod Ravenea patří k typickým madagaskarským palmám, nyní se rozlišuje 20 druhů, jen dva rostou mimo Madagaskar, a to na Komorách.
Ravenea glauca
Ravenea glauca
Ravenea glauca
Ravenea glauca
Ravenea glauca

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).