REBUTIA HELIOSA subsp. TERESAE Kníže, Říha et Šeda

Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Rebutia heliosa subsp. teresae

Rozšíření: Dosti variabilní druh Rebutia heliosa se vyskytuje v bolivijských Andách, uvedený poddruh byl zaznamenán v jihobolivijské provincii Cercado, v departamentu Tarija. Lokalita typového sběru se nalézá 35 km severovýchodně od Tarija cestou na Narvaez, v nadmořské výšce 2280 m.

Ekologie: Vyskytuje se v průsmyku nevýrazného horského hřebene na kamenitých svazích. Půdy jsou jílovité, doprovodnou vegetaci tvoří traviny a mechorosty.

Popis: Stonek jednotlivý, ve stáří občas odnožující, polokulovitý až krátce válcovitý, s výrazným řepovitým kořenem. Jednotlivé stonky až 40 mm dlouhé a 25–35 mm široké, temeno vpadlé, pokožka světle šedozelená. Žebra v počtu 21, rozložená do nepříliš výrazných bradavek, vysokých 0,5–1 mm a spirálovitě uspořádaných. Areoly na vrcholu bradavek, protáhlé, až 2 mm dlouhé a 0,8 mm široké, pokryté rezavě hnědou plstí. Trny pouze okrajové, v počtu 12–14, sklovitě bílé, 1,5–2,5 mm dlouhé, paprskovitě rozprostřené, k tělu přilehlé, do stran a dolů směřující. Boční trny nejdelší, navzájem se překrývající. Květy vyrůstají ze starších areol na bázi stonku, 40–50 mm dlouhé, 45–55 mm široké, nálevkovité. Vnější okvětní lístky kopinaté, jasně červené, s fialovým odstínem nebo fialovým středním proužkem. Vnitřní okvětní lístky jasně červené, v jícnu světlejší, u báze až žlutobílé.

Ohrožení a ochrana: Všechny druhy z čeledi Cactaceae jsou chráněny podle úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.

Rebutia heliosa subsp. teresae
Rebutia heliosa subsp. teresae

Fotografováno v červnu 2010 (Česko, fotografované rostliny pocházejí z kultury).

Literatura:
Šeda, V. et Říha, J. (2006): Nový kaktus z Bolívie – Rebutia heliosa subsp. teresae Kníže, Říha et Šeda subspec. nova. Kaktusy, Brno, 42: 84–86.
Šeda, V. (2006): Skupina Rebutia heliosa Rausch z provincie Cercado, departament Tarija, Bolívie. Kaktusy, Brno, 42: 87–90.