Syn.: Lapeirousia calycina (L. f.) Thunb., Osmites calycina L. f., Peyrousea calycina (L. f.) DC., Relhania calycina (L. f.) L’Hér., Relhania quinquenervis Thunb., Relhania rigida Hoffm. et Muschl.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice na východě provincie Western Cape především v horských skupinách Outeniqua a Swartberg Mts.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté svahy na mělkých, kamenitých půdách na pískovcích, pokrytých vegetací formace fynbos. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1000 m.
Popis: Prutnatý keřík, dorůstá výšky 0,30–1 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, víceméně přitisklé k větvičkám, obkopinaté, 2,5–3,5 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, celokrajné, na vrcholu s krátkou tuhou špičkou. Úbory jsou jednotlivé na koncích větviček; zákrov je zvonkovitý, 5řadý, zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, brvité, lůžko úboru je plevkaté; jazykovité květy jsou samičí, žluté, s krátkou trubkou a dlouhou ligulou, květy terče jsou oboupohlavné, rovněž žluté, krátce zvonkovité, s 5 cípy. Nažky jsou úzce válcovité, lysé; chmýr tvoří věneček šupin.
Poznámka: Rod Oedera v užším pojetí byl původně řazen do příbuzenstva rmenů (Anthemis). Teprve nedávno byl přesunut do širšího příbuzenstva blešníků (Pulicaria) a na základě molekulárně-biologických znaků nově vymezen: byly do něj přeřazeny druhy z dříve rozlišovaných rodů Relhania, Nestlera, Comborhiza a dalších. Dnes tedy zahrnuje vytrvalé, často keříčkovité jihoafrické druhy, celkem se jich sem řadí 40 (POWO 2021), které z Jihoafrické republiky jen omezeně přesahují do Namibie, Botswany a Lesotha. Mnohé z nich jsou endemity květenné říše Capensis.
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Pass).