Syn.: Hypoxis baurii Baker
Česká jména: rodohypoxis Baurova (Mareček 2001)
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v Dračích horách (Drakensberg), ale i v okolních horských masivech v Lesothu, Jihoafrické republice a Svazijsku. Kromě nominátní variety bývají rozlišovány ještě variety Rhodohypoxis baurii var. confecta a R. b. var. platypetala.
Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých svazích, ve skalních štěrbinách, na kamenitých srázech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2900 m. Kvete od září do února.
Popis: Vytrvalá bylina s hlíznatým oddenkem a masitými kořeny, která dorůstá výšky 5–10(–15) cm. Listy jsou trávovité, až 7 cm dlouhé, kýlnaté, chlupaté. Květy vyrůstají po 1–2 na přímých pýřitých stopkách, dosahují průměru 20–35 mm, okvětních lístků je 6, jsou nestejné, vnější jsou větší než vnitřní, bílé, růžové až červené. Plodem je tobolka.
Využití: Na severní polokouli se objevuje poměrně často v kultuře, je vyhledávanou skalničkou, byť poměrně choulostivou – v zimě vyžaduje sucho. Pěstuje se v řadě kultivarů.
Poznámka: K rodu Rhodohypoxis je v současnosti započítáváno šest druhů, všechny se vyskytují v horských masivech jihovýchodní Afriky. Leopold Baur (1825–89), na nějž odkazuje druhové jméno, byl misionářem a sběratelem rostlin, který se zasloužil o poznání květeny jižní Afriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Royal Natal National Park, masiv Sentinel).