ROBINIA HISPIDA L. – trnovník huňatý / agát

Syn.: Pseudo-acacia hispida (L.) Moench, Robinia boyntonii Ashe, Robinia rosea Loisel., nom. illeg.
Česká jména: trnovník srstnatý (Slavík et al. 1995), trnovník huňatý (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Robinia hispida

Rozšíření: Tento druh pochází z jihovýchodu USA, jeho areál se táhne od Alabamy a Tennessee až po Virginii a Maryland, v mnoha dalších oblastech USA je vysazován v zahradách a parcích. V areálu je rozlišováno pět variet, na našich snímcích je zřejmě zachycena varieta Robinia hispida var. rosea.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v suchých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od května do září.

Popis: Opadavý keř dosahující výšky 1–3 m, s letorosty zelenými, hustě pokrytými žláznatými nachovými chlupy a s borkou šedohnědou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, 15–30 cm dlouhé, listové vřeteno je štětinatě chlupaté, lístky vyrůstají po 5–7(–8)párech, jsou eliptické až vejčité, 18–50 mm dlouhé a 15–35 mm široké, bazální pár bývá někdy menší, na bázi jsou lístky zaokrouhlené, na vrcholu dlouze osinaté, na líci nejprve načervenalé, později zelené, na rubu šedozelené. Květenstvím je axilární hrozen, 3–8květý; listeny jsou široce kopinaté, 5–6 mm dlouhé, opadavé; kalich je nachový, zvonkovitý, žláznatě chlupatý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, 3–6 mm dlouhé, koruna je růžová až červená, pavéza je až 20 mm dlouhá a 30 mm široká, křídla jsou asi 20 mm dlouhá, člunek je zhruba 15 mm dlouhý. Plodem je lusk, 5–8 cm dlouhý, se 3–5 semeny.

Využití: Trnovník huňatý bývá pěstován jako okrasná dřevina, ve střední Evropě však podstatně méně často než jiné druhy tohoto severoamerického rodu.

Robinia hispida
Robinia hispida
Robinia hispida
Robinia hispida

Fotografováno dne 6. 9. 2022 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).