Syn.: Pseudo-acacia hispida (L.) Moench, Robinia boyntonii Ashe, Robinia rosea Loisel., nom. illeg.
Česká jména: trnovník srstnatý (Slavík et al. 1995), trnovník huňatý (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Tento druh pochází z jihovýchodu USA, jeho areál se táhne od Alabamy a Tennessee až po Virginii a Maryland, v mnoha dalších oblastech USA je vysazován v zahradách a parcích. V areálu je rozlišováno pět variet, na našich snímcích je zřejmě zachycena varieta Robinia hispida var. rosea.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v suchých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od května do září.
Popis: Opadavý keř dosahující výšky 1–3 m, s letorosty zelenými, hustě pokrytými žláznatými nachovými chlupy a s borkou šedohnědou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, 15–30 cm dlouhé, listové vřeteno je štětinatě chlupaté, lístky vyrůstají po 5–7(–8)párech, jsou eliptické až vejčité, 18–50 mm dlouhé a 15–35 mm široké, bazální pár bývá někdy menší, na bázi jsou lístky zaokrouhlené, na vrcholu dlouze osinaté, na líci nejprve načervenalé, později zelené, na rubu šedozelené. Květenstvím je axilární hrozen, 3–8květý; listeny jsou široce kopinaté, 5–6 mm dlouhé, opadavé; kalich je nachový, zvonkovitý, žláznatě chlupatý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, 3–6 mm dlouhé, koruna je růžová až červená, pavéza je až 20 mm dlouhá a 30 mm široká, křídla jsou asi 20 mm dlouhá, člunek je zhruba 15 mm dlouhý. Plodem je lusk, 5–8 cm dlouhý, se 3–5 semeny.
Využití: Trnovník huňatý bývá pěstován jako okrasná dřevina, ve střední Evropě však podstatně méně často než jiné druhy tohoto severoamerického rodu.
Fotografováno dne 6. 9. 2022 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).