Syn.: Rondeletia brilliantissima Hend., Rondeletia coccinea Moc. et Sessé ex DC., Rondeletia obovata L., orth. var., Rondeletia speciosa Lodd.
Česká jména: kupizna (Těšitel 1927)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Druh původem z Kuby.
Ekologie: Stanovištěm jsou stálezelené nebo opadavé lesy a křoviny. V domovině vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1000 m.
Popis: Stálezelený keř, dorůstá výšky až 2,5 m; větvičky jsou někdy poněkud zploštělé, pýřité nebo olysalé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, 2–5 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, kožovité, na líci drsné, hrbolaté, na rubu alespoň na žilkách krátce pýřité, na bázi klínovité až mělce srdčité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu obvykle tupě špičaté; palisty jsou trojúhelníkovité, 4–5 mm dlouhé. Pětičetné květy tvoří bohatou vrcholičnatou latu; listeny jsou trojúhelníkovité, vejčité až eliptické, 2–15 mm dlouhé; kalich má 1,5–2 mm dlouhou chlupatou trubku a 4–5 mm dlouhé, úzce trojúhelníkovité až čárkovité cípy; koruna je řepicovitá, sytě červená se žlutým ústím, korunní trubka je 1,2–2 cm dlouhá, cípy jsou polokruhovité, asi 3,5 mm dlouhé; tyčinek je 5; semeník je spodní, srůstá ze 2 plodolistů, čnělka bývá kratší než korunní trubka nebo dlouze vyčnívá (různočnělečnost). Plod je kulovitá, hustě chlupatá tobolka 3–4 mm v průměru; obsahuje větší počet drobných semen.
Využití: Díky výrazným vonným květům je pěstován v tropech celého světa.
Poznámka: Do rodu Rondeletia se řadí asi 20 druhů, rozšířených v tropické Střední a Jižní Americe. Rodové jméno odkazuje na francouzského lékaře a přírodovědce G. Rondeleta (1507–66).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, v kultuře v botanické zahradě v Palermu).