Dávní portugalští mořeplavci se zapsali do světových dějin mnoha významnými geografickými objevy. Nebylo to však jen zlato a drahokamy, které přiváželi tito dobyvatelé z nových zemí, jejich pozornosti na dalekých cestách neunikaly ani neznámé rostliny. O něco dříve, než po dlouhých plavbách přistáli opět v Lisabonu, zakotvili obvykle u břehů atlantského ostrova Madeiry a s oblibou ve funchalském přístavu doplnili tenčící se zásoby vína. Jistě nejednou zde místním kráskám předváděli i ony úžasné a nikdy předtím nevídané rostliny.
Portugalsko
Portugalsko, Azorské ostrovy, São Miguel, Parque Terra Nostra
V údolí Furnas na azorském ostrově São Miguel se nachází známý botanický park Terra Nostra. Byl založen před více než 200 lety. Dnes na ploše 12,5 ha provedou návštěvníky stezky mezi hájky, jezírky a meandrujícími potůčky k tématickým botanickým sbírkám a zákoutím pod nádhernými stoletými stromy; nevšedním zážitkem je i koupání v geotermálním bazénu.
Portugalsko, Cabo de São Vicente – o konci světa a jeho květeně
Zatímco centrální část Evropy je posedlá vyměřováním středu našeho kontinentu, její okrajové údy hledají zase jeho nejspravedlivější konec. Bylo to tak vždycky. Kdo z našinců by třeba neznal Jiráskovo vyprávění o cestě Z Čech až na konec světa, jehož podkladem bylo putování pana Lva z Rožmitálu v letech 1465–67? Pro našeho hrdinu byl tehdy pravým koncem světa galicijský mys Cabo Finisterre – jak jinak by se měl konec světa jmenovat. Za ním prý už nebylo nic, zhola nic, jen moře, moře a moře.
Portugalsko, Lisabon, Jardim Botânico da Ajuda
Jardim Botânico da Ajuda byla založena v roce 1768 a byla první portugalskou botanickou zahradou určenou ke studiu a shromažďování nejrůznějších druhů rostlin. Vzkvétala ve druhé polovině 18. století, sbírky byly ale poničeny během francouzské invaze na začátku 19. století a později tornádem. Dnes je obnovena a je přístupná široké veřejnosti.
Portugalsko, Lisabon, Jardim Botânico da Universidade de Lisboa
Botanická zahrada v Lisabonu byla založena v polovině 19. století. V té době byla považována za jednu z nejlepších botanických zahrad Evropy a sloužila jako vzor při tvorbě jiných evropských botanických zahrad. V současné době svoji důležitost ztratila, ale stále je místem, které stojí za to navštívit.
Portugalsko, Madeira, Funchal, Jardim Botânico da Madeira
Botanická zahrada v madeirském Funchalu byla založena v roce 1960. Zaměřuje se především na
květenu Makaronésie, největší důraz je samozřejmě kladen na flóru samotného ostrova Madeira.
Portugalsko, Paisagem Cultural de Sintra
O výjimečnosti krásy portugalského města Sintra nelze pochybovat, vždyť už dávno se zapsala zcela nesmrtelně dokonce i do poezie – slavný lord George Gordon Byron Sintru přirovnal k samotnému ráji: Lo! Cintra’s glorious Eden intervenes, In variegated maze of mount and glen. Takže dnes trochu porušíme obvyklý styl článků v této rubrice – nebudeme se zmiňovat o zahradě jen jediné, prohlédneme si rovnou celé město. Oblast Sintry byla v roce 1995 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO jako významná kulturní krajina s romantickými stavbami – Paisagem Cultural de Sintra, tedy Kulturní krajina Sintry.