Syn.: Echinodorus botanicorum L. D. Gómez et Gómez-Laur., Echinodorus brevipedicellatus (Kuntze) Buchenau, Sagittaria affinis Seub., Sagittaria amazonica Huber, Sagittaria brevipedicellata Kuntze, Sagittaria cordifolia Suess. et Beyerle, nom. illeg., Sagittaria lagoensis Seub. ex Warm., Sagittaria pseudohermaphroditica Rataj, Sagittaria pugioniformis var. rhombifolia (Cham.) Kuntze, Sagittaria rhomboidalis Micheli
Čeleď: Alismataceae Vent. – žabníkovité
Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od východní Kolumbie přes Venezuelu až po Francouzskou Guyanu, na jihu zasahuje do střední Brazílie, severní Argentiny, Paraguaye a na sever Bolívie. Je uváděn i ze středoamerické Kostariky.
Ekologie: Vodní nebo mokřadní rostlina vyskytující se při březích jezer a vodních nádrží, v mokřinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým a silným oddenkem. Ponořené listy jsou přisedlé, čárkovité, 10–50 cm dlouhé, jen 0,1–0,3 cm široké, vynořené listy jsou vzpřímené, jejich řapík je až 50 cm dlouhý, čepele jsou ve tvaru poměrně variabilní, mohou být čárkovité, ale i kopinaté, vejčité až kosočtverečné, nikdy však střelovité, 10–20(–50) cm dlouhé a 4–10(–15) cm široké, na bázi klínovité, uťaté nebo dokonce mělce srdčité, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství vyrůstá na stvolu až 50 cm dlouhém, který nese 2–10 dvoukvětých přeslenů; listeny jsou 0,8–3 cm dlouhé; květy jsou 3četné, samčí květy mají kališní lístky asi 9 mm dlouhé, korunní lístky jsou dvakrát větší než kališní lístky, bílé, tyčinek je 9–12; samičí květy vyrůstají většinou pouze v prvním přeslenu, jejich kališní lístky jsou 1–2 cm dlouhé, korunní lístky jsou 1–3krát delší než kališní, bílé, vzácně i nažloutlé. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité nažky, které jsou až 7 mm dlouhé a 3 mm široké.
Poznámka: Rod Sagittaria zahrnuje asi 40 druhů z řady tropických i mírných oblastí obou zemských polokoulí. Ve střední Evropě je původním druhem jen šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia), v severní Evropě se setkáme ještě s druhem Sagittaria natans, až na východ evropského Ruska z Asie zasahuje i Sagittaria trifolia. Jiné v Evropě nalézané druhy (např. (Sagittaria latifolia) jsou prvky nepůvodními, zavlečenými.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).