SANGUISORBA MINOR Scop. – krvavec menší

Syn.: Poterium sanguisorba L., Sanguisorba poterium Weber in Wiggers
Česká jména: krvavec obecný (Presl 1819, Presl 1846), krvavec obecný, zelenohlávek (Sloboda 1852), krvistřeb menší (Opiz 1852), krvavec obecný (Čelakovský 1879), krvavec menší (Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: krvavec obecný (Reuss 1853), krvavec menší (Novacký 1936, Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Sanguisorba minor

Rozšíření: Eurasijský druh rozšířený od Makaronésie a západní Evropy přes Kavkaz až do pohoří Hindúkuš a Ťan-šan. Na severu zasahuje až do Pobaltí a jižní Skandinávie. Druhotně se vyskytuje i v Severní Americe, na jihu Chile a na Novém Zélandu. U nás téměř na celém území od nížin do podhůří, místy chybí.

Ekologie: V ČR se rozlišují dva poddruhy – S. m. subsp. minor (lístky přisedlé nebo krátce řapíčkaté) roste poměrně hojně na sušších trávnících, v lesních lemech a křovinách, na skalách, v lomech a na náspech; S. m. subsp. balearica (syn. S. minor subsp. polygama) (lístky zřetelně řapíčkaté) je taxonem zavlékaným, objevuje se tedy roztroušeně až vzácně kolem cest a železnic, také na rumištích. Kvete od května do července.

Sanguisorba minor

Popis: Vytrvalá bylina, 10–100 cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, 5–8hranná, dutá, nevětvená nebo jen nahoře větvená. Přízemní listy v růžici, řapíkaté, lístky okrouhlé, lodyžní listy lichozpeřené, o 4–10 jařmech, lístky podlouhlé až eliptické, s 4–10 zuby po každé straně. Květy v krátkém klasu až strboulu, na vrcholu jsou květy samičí, uprostřed oboupohlavné, zelenavé, vzácně i bělavé nebo červenohnědě naběhlé. Tyčinky (až 50) s nitkami převislými, delšími než kalich, pestíky jsou zpravidla dva. Češule je elipsoidní, v příčném průřezu 4hranná, se 2 světle hnědými nažkami.

Využití: Jedná se o známou léčivou bylinu, používala se také jako salátová zelenina a jako koření do bylinkových vín a žaludečních likérů.

Poznámka: Krvavec menší je živnou rostlinou housenek motýlů soumračníka jahodníkového (Pyrgus malvae) a soumračníka skořicového (Spialia sertorius).

Sanguisorba minorSanguisorba minor
Sanguisorba minor
Sanguisorba minor

Fotografováno dne 5. 5. 2007 (Česko, Praha, Barrandovské skály).