Syn.: Sarracenia gronovii var. flava (L.) Alph. Wood
Česká jména: špirlice (Presl 1846)
Čeleď: Sarraceniaceae Dum. – špirlicovité
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, vyskytuje se ve Virginii, obou Karolinách, Georgii, jižní Alabamě a na severu Floridy. Byl zavlečen rovněž na západní pobřeží USA do státu Washington. Rostlina je morfologicky poměrně variabilní, bylo popsáno několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste v mokřinách a bažinách, ve vlhkých borech a na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od března do května.
Popis: Karnivorní trsnatá rostlina s podzemním oddenkem, která někdy vytváří i souvislejší porosty. Funkci listů přebírají od poloviny léta fylodia, která jsou vzpřímená, obkopinatá, (8–)12–30 cm dlouhá a 1–3 cm široká. Láčka se objevuje po prvních květech, je přímá, 25–90(–100) cm dlouhá, její křídla jsou 0,5–1(–2) cm široká, celá láčka je žlutozelená, někdy i červeně naběhlá, s červenými žilkami, lysá, víčko je skoro okrouhlé až ledvinité, 3–10 cm dlouhé a 3–14 cm široké, po okraji ohrnuté nebo i podvinuté. Stvol je 15–60 cm dlouhý, kratší než láčka; listeny jsou 1–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou 3–5 cm dlouhé, žlutozelené, korunní lístky jsou 5–8,5 cm dlouhé, žluté. Plodem je tobolka, která dosahuje 1,4–2 cm v průměru.
Využití: Špirlice žlutá bývá pěstována nejen ve sbírkách botanických zahrad, ale i v domácích podmínkách.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2000) řadí špirlici žlutou jen do kategorie druhů z hlediska ohrožení méně dotčených (LC), je však zahrnuta pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).