Syn.: Sarracenia calceolata Nutt., Sarracenia pulchella Croom
Česká jména: špirlice (Presl 1846)
Čeleď: Sarraceniaceae Dum. – špirlicovité
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, vyskytuje se při pobřeží Mexického zálivu i Atlantiku, v oblasti od Louisiany přes jižní Alabamu a severní Floridu až po jih států Georgia a South Carolina.
Ekologie: Roste v mokřinách a bažinách, na pobřežních svazích a v mokrých pobřežních borech, na březích vodních toků, objevuje se i v příkopech podél cest, stoupá do nadmořské výšky jen okolo 60 m. Kvete od března do června, je obvykle nejpozději kvetoucím zástupcem svého rodu.
Popis: Karnivorní rostlina vytvářející poměrně husté poduškovité porosty, s oddenkem dosahujícím v průměru 3–10 mm. Láčky jsou 8–30(–40) cm dlouhé, úzce trubicovité, vyvinuté ještě před rozkvětem rostliny, jsou poléhavé až vystoupavé, zelené, načervenalé až nachové, v distální polovině se zřetelnými bílými areolami, lysé, uvnitř chlupaté, křídla láčky jsou 1–4 cm široká, hlavice láčky je zakřivená a rozšířená, 2–4 cm dlouhá. Stvol je 15–35 cm dlouhý; listeny jsou až 8 mm dlouhé; květy jsou slabě vonné, kališní lístky jsou 15–25 mm dlouhé, nahnědlé, korunní lístky jsou 20–45 mm dlouhé, hnědočervené. Plodem je tobolka o průměru okolo 10 mm.
Ohrožení a ochrana: Ve státech Georgia a Florida je tato špirlice druhem ohroženým, Červený seznam IUCN (2000) ji řadí z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC). Vztahuje se na ni ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: V rodu Sarracenia je v současnosti akceptováno 11 druhů (POWO 2020), byla zaznamenána také řada kříženců.
Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).