SCLERIA CYPERINA Kunth

Syn.: Hymenolytrum cyperinum (Kunth) Nees
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Scleria cyperina

Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu leží v severní části Jižní Ameriky, vyskytuje se zde v oblasti od východního Peru přes jižní Venezuelu až po Francouzskou Guyanu, jižní areálová hranice prochází jihobrazilskými státy Mato Grosso do Sul a Espírito Santo. Odděleně se objevuje rovněž ve Střední Americe na pomezí Hondurasu a Nikaraguy. Druh byl popsán z Venezuely.

Ekologie: Roste v travnaté savaně, v křovinách i lemech lesů, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.

Scleria cyperina

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, (30–)45–65 cm dlouhou, trojhrannou, lysou. Listy jsou trávovité, (10–)20–50 cm dlouhé a 7–15(–20) mm široké, tuhé, špičaté. Květenství je terminální, tvoří ho hustá vejcovitá lata až 6 cm dlouhá a 5,5 cm široká, podepřená (2–)3 téměř přeslenovitě uspořádanými listeny, které se podobají listům; samčí klásky jsou až 4 mm dlouhé, samičí až 5 mm, plevy jsou kopinaté, špičaté, někdy fialově naběhlé. Vejcovité nažky jsou 2,5–3 mm dlouhé a 2–2,2 mm široké, bílé, lesklé.

Poznámka: Rod Scleria sestává ze zhruba 250 druhů, které se vyskytují na obou zemských polokoulích, najdeme je především v tropických, ale i mírných oblastech Severní i Jižní Ameriky, východní Asie a jižní Afriky.

Scleria cyperina
Scleria cyperina
Scleria cyperina
Scleria cyperina
Scleria cyperina

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, Quebrada de Jaspe).