Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Fringillidae
Syn.: Fringilla canaria Linnaeus, 1758
Česká jména: kanár, kanár divoký
Anglická jména: Island canary, Common canary
Rozšíření: Makaronéský endemit, žije na Kanárských ostrovech, Azorech a Madeiře, včetně ostrova Porto Santo a Ilhas Desertas. Byl vysazen na Bermudských ostrovech i jinde.
Způsob života: Vyskytuje se v celé řadě lokalit, v borových a vavřínových lesích, na polootevřených stanovištích s nízkými stromy a keři, v parcích a zahradách, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Živí se hlavně semeny, pupeny, ovocem a malým hmyzem.
Často hnízdí ve skupinách, ale každý pár si hájí své malé území. Pohárkovité hnízdo z větviček, trávy, mechu a jiného rostlinného materiálu, vystlané peřím a zvířecími chlupy, staví (1–)3–4(–6) m nad zemí ve větvích stromu nebo keře. Samice snáší 3–4 vejce, která inkubuje po dobu 13–14 dní. Mláďata, která krmí oba rodiče, opouštějí hnízdo po 14–21 dnech od vylíhnutí.
Popis: Zpěvný pták z čeledi pěnkavovitých, dosahuje délky 12,5–13,5 cm, rozpětí křídel 20–23 cm a hmotnosti 15–20 g. Samec má převážně žlutozelenou hlavu, žluté čelo a obličej. Kuželovitý zobák je šedivý. Duhovka je tmavě hnědá. Hruď je žlutá a spodní břicho je bělavé, po stranách jsou tmavé pruhy. Vrchní část těla je šedozelená s tmavými pruhy. Samice je podobná samci, její hlava a prsa jsou šedivější. Juvenilní ptáci jsou převážně hnědí s tmavými pruhy.
Poznámka: Kanáři patří k domestikovaným ptákům, jsou chováni pro svůj zpěv – Španělé je chovají snad už od roku 1478, kdy dobyli Kanárské ostrovy. Tito divocí kanáři z Kanárských ostrovů jsou vlastně předky dnes chovaných kanářích odrůd. Během staletí se změnil vzhled, ale dokonce i samotný zpěv chovaných kanárů.
Fotografováno ve dnech 1. 3. 2020 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, El Portillo) a 5. 3. 2020 (Španělsko, Kanárské ostrovy, El Hierro, Ecomuseo de Guinea).