SESELI BOCCONEI Guss. – sesel / sezel

Syn.: Bubon siculum Spreng., Seseli bocconi Guss., orth. var.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Seseli bocconei

Rozšíření: Snad endemit Sicílie, kde roste jak na hlavním ostrově, tak na dalších blízkých ostrůvcích (Panarea, Egadské ostrovy, Lampedusa). Nejistý je výskyt v Alžírsku.

Ekologie: Provází terásky vápencových skal, nejčastěji podél mořského pobřeží. Dobře snáší slaný sprej. Vystupuje do nadmořské výšky nanejvýš 600 m.

Seseli bocconei

Popis: Vytrvalá, od báze bohatě větvená, lysá a v mládí nápadně sivá bylina vysoká 30–60 cm; tvoří kompaktní polokulovité trsy. Dolní listy jsou 1–3krát trojčetné, úkrojky jsou obkopinaté, 1–3 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm široké, nad bází se obvykle rozšiřují až na 1 cm a na vrcholu jsou často trojklané; lodyžní listy jsou velmi redukované a mají nápadné nafouklé pochvy. Květenství je složený okolík o průměru 4,5–8 cm tvořený (4–)8–15 paprsky; stopky okolíčků jsou hranaté, papilnaté a řídce chlupaté, někdy olysalé; obal chybí; listeny obalíčku jsou početné; květy jsou oboupohlavné; kalich je kratičký; korunní lístky jsou bílé, lysé; semeník je spodní. Plody jsou elipsoidní dvounažky 4–6 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, jemně žebrované.

Záměny: Na stanovištích roste často dohromady s dosti podobným, rovněž nápadně sivým motarem (Crithmum maritimum). Je však vyšší a kompaktnější a jednoznačně se liší absencí obalu – motar má obal zřetelně vyvinutý, tvořený početným souborem listenů.

Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei
Seseli bocconei

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Altavilla Milicia, Torre Normanno).