SIDERITIS ROMANA subsp. PURPUREA (Talbot ex Benth.) Heywood – hojník / ránhoj

Syn.: Hesiodia purpurea (Talbot ex Benth.) Soják, Sideritis purpurea Talbot ex Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Sideritis romana subsp. purpurea

Rozšíření: Nevelký areál poddruhu zahrnuje západní část Balkánského poloostrova od Řecka přes Albánii po Černou Horu, výskyt dále na sever v chorvatské Dalmácii je nejistý.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché louky a pastviny.

Sideritis romana subsp. purpurea

Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 10–30 cm; lodyhy jsou hustě vlnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obkopinaté, podlouhlé až obvejčité, 1–2,5 cm dlouhé a 0,5–1,2 cm široké, vroubkované nebo drobně zoubkované. Květy vyrůstají po 6 v oddálených lichopřeslenech; kalich je 6–10 mm dlouhý, zřetelně souměrný, s dlouze zašpičatělými cípy, horní cíp je zvětšený, vejčitý a jeho špička směřuje vzhůru, 4 ostatní jsou kopinaté, kratší a jejich špičky směřují dolů; koruna je pyskatá, 7–10 mm dlouhá, nachová nebo bělavá, horní pysk je 4–5 mm dlouhý; tyčinek je 10, jsou kratší než korunní trubka; semeník je svrchní. Plodem jsou vejcovité tvrdky.

Poznámka: Nominátní poddruh Sideritis romana subsp. romana má bílé nebo žlutavé květy a menší horní pysk, vyskytuje se od Portugalska po Turecko a Izrael; z Dalmácie je hlášena existence populací přechodného charakteru.

Sideritis romana subsp. purpurea
Sideritis romana subsp. purpurea

Fotografováno dne 16. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Baks-Rrjollë).