Syn.: Polymnia odoratissima Sessé et Moc., Sigesbeckia cordifolia Kunth, nom. illeg., Sigesbeckia droseroides Sweet, Sigesbeckia melanolepsis Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne celou Střední a Jižní Amerikou od Mexika až do Bolívie, také zahrnuje ostrovy v Karibiku. Údaje z nejjižnější části Jižní Ameriky se zřejmě vztahují k příbuzným druhům.
Ekologie: Velkému areálu odpovídá i rozmanitost stanovišť, které osídluje. Jsou to nejrůznější typy lesů od dubových a jehličnatých po horské, ale i mlžné, dále se vyskytuje v alpínské vegetaci, v sopečných oblastech na místech primární sukcese, ale i na stanovištích člověkem ovlivněných, např. na okrajích cest, na pastvinách nebo na polích. Lokality leží v nadmořské výšce od 1500 až do 3800 m.
Popis: Jednoletá nebo krátce vytrvalá bylina; lodyha je přímá, obvykle jen chudě větvená, 30–150 cm vysoká, na bázi většinou roztroušeně chlupatá, v horní části žláznatá. Listy jsou řapíkaté nebo až prorostlé, nejvyšší občas přisedlé; řapík bývá křídlatý, (1–)2–8 cm dlouhý; čepel je trojúhelníkovitá až vejčitá, u horních listů někdy kopinatá, 3–11(–16) cm dlouhá a 2–6(–11) cm široká, chlupatá, někdy s vtroušenými stopkatými žlázkami, u řapíkatých listů na bázi často srdčitá nebo uťatá, téměř celokrajná až do různého stupně pilovitá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá. Květenství je nejčastěji chocholík úborů; stopky úborů jsou 1–3,5 cm dlouhé; vnějších zákrovních listenů je 5–6, úzce čárkovitě kopisťovitých, 5–18 mm dlouhých, rozestálých, pokrytých stopkatými žlázkami, vnitřní zákrovní listeny jsou obvykle početnější, eliptické až obvejčité, 2–3,5 mm dlouhé; jazykovité květy jsou samičí, v počtu 5–8(–12), s kratičkou, jen 1,5–2,5(–3,5) mm dlouhou žlutou ligulou, oboupohlavných květů terče je 8–20, trubkovitých; prašníky jsou zelené. Nažky jsou široce obráceně kuželovité, 2–3,5 mm dlouhé, bez chmýru.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 3. 2017 (Kostarika, Volcán Poás).