SINICE
Sinice ve světelném mikroskopu, nativní preparáty. Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Ultratenký řez sinicí ve světelném mikroskopu obarvený toluidinovou modří. Buňky jsou obklopeny tmavě zbarvenou buněčnou stěnou a světlejší gelatinosní vrstvou. Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Sinice těsně před a po rozdělení. Buňky jsou obklopeny polysacharidovou buněčnou stěnou a jádro – podobně jako u bakterií – není vytvořeno. Jaderný materiál je difuzně rozptýlen v cytoplazmě. Elektronogram, prim. zv. 40 000×.
Celulozová buněčná stěna sinice (CM) s nasedající bakterií (B). Elektronogram, měřítko = 1 µm.
ŘASY
Mnohočetní jedinci jednobuněčné řasy třídy Chlorophyceae. Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Řasa rodu Scenedesmus s ostny. Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Řasa ze třídy zelenivek (Chlorophyceae). Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Řasa nejspíše ze třídy spájivek (Conjugatophyceae) s nasedajícími hnědými rozsivkami. Mikrofotografie, prim. zv. 400×. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).
Řasa rodu Closterium ze třídy spájivek (Conjugatophyceae). Mikrofotografie, prim. zv. 400×.
Řasa rodu Spirogyra ze třídy spájivek (Conjugatophyceae). Na prostředním obrázku jsou patrné výrazné buněčné stěny, dolní fotografie je pořízena v Rheinbergově iluminaci. Mikrofotografie, prim. zv. 400×. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).
Různé druhy třídy rozsivek (Bacillariophyceae) – jednobuněčných hnědých řas s křemičitými skořápkami a hnědými chromatofory v protoplastu. Povrchový reliéf je digitálně zvýrazněn. Mikrofotografie, prim. zv. 400×. (Z knihy J. Špaček: Svět pod mikroskopem, s laskavým svolením nakladatelství Grada).