Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Rozšíření: Východomediteránní druh popsaný z Kypru, avšak s areálem sahajícím i do Turecka, Libanonu, západní Sýrie a Izraele.
Ekologie: Roste v lesích a lesních lemech, na skalnatých a kamenitých svazích, na Kypru v nadmořských výškách od 375 do 1725 m. Kvete od března do června.
Popis: Dvouletá bylina s lodyhou přímou, 70–150 cm dlouhou, rýhovanou, nekřídlatou, nahoře větvenou. Spodní listy jsou 3krát zpeřené, pochvaté, koncový úkrojek je asi 2 cm dlouhý a 1,5 cm široký, zubatý; horní lodyžní listy jsou vstřícné, bázemi srostlé, eliptické, až 10 cm dlouhé, celokrajné nebo nepatrně mělce zubaté. Okolíky jsou složeny z 10–17 okolíčků, obal i obalíčky chybějí; kalich chybí, koruna je zelenavě žlutá. Merikarpia jsou 2,8 mm dlouhá, žebra jsou poměrně nezřetelná.
Záměny: Může být zaměňován především s rovněž mediteránním druhem Smyrnium rotundifolium, který by měl mít podobně jako v Evropě častěji vídaný druh Smyrnium perfoliatum horní lodyžní listy střídavé a „pouze“ objímavé. Smyrnium connatum má horní lodyžní listy vstřícné, bázemi srostlé.
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, západní Troodos, okolí kláštera Kykkos).