SMYRNIUM CONNATUM Boiss. et Kotschy – tromín / smyrnium

Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Smyrnium connatum

Rozšíření: Východomediteránní druh popsaný z Kypru, avšak s areálem sahajícím i do Turecka, Libanonu, západní Sýrie a Izraele.

Ekologie: Roste v lesích a lesních lemech, na skalnatých a kamenitých svazích, na Kypru v nadmořských výškách od 375 do 1725 m. Kvete od března do června.

Smyrnium connatum

Popis: Dvouletá bylina s lodyhou přímou, 70–150 cm dlouhou, rýhovanou, nekřídlatou, nahoře větvenou. Spodní listy jsou 3krát zpeřené, pochvaté, koncový úkrojek je asi 2 cm dlouhý a 1,5 cm široký, zubatý; horní lodyžní listy jsou vstřícné, bázemi srostlé, eliptické, až 10 cm dlouhé, celokrajné nebo nepatrně mělce zubaté. Okolíky jsou složeny z 10–17 okolíčků, obal i obalíčky chybějí; kalich chybí, koruna je zelenavě žlutá. Merikarpia jsou 2,8 mm dlouhá, žebra jsou poměrně nezřetelná.

Záměny: Může být zaměňován především s rovněž mediteránním druhem Smyrnium rotundifolium, který by měl mít podobně jako v Evropě častěji vídaný druh Smyrnium perfoliatum horní lodyžní listy střídavé a „pouze“ objímavé. Smyrnium connatum má horní lodyžní listy vstřícné, bázemi srostlé.

Smyrnium connatumSmyrnium connatum
Smyrnium connatum
Smyrnium connatum
Smyrnium connatum
Smyrnium connatum

Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, západní Troodos, okolí kláštera Kykkos).