Syn.: Spergula pentandra (Waller.) Rchb., Spergula pentandra var. morisonii (Boreau) Döll, Spergula pentandra subsp. morisonii (Boreau) Čelak., Arenaria pentandra Waller.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Spergula morisonii
Rozšíření: V Evropě se vykytuje od Francie přes Německo, Čechy a Polsko po Bělorusko. Na severu rozšířen po jih Skandinávie, na jihu po severní Itálii. Zavlečen do Severní Ameriky. U nás se vykytuje roztroušeně od nížin do podhůří.
Ekologie: Tento druh kolence roste výslunných kamenitých svazích, písčinách, suchých pastvinách a světlých borech. Vyhledává kyselé, na živiny a humus chudé půdy. Kvete od dubna do května.
Spergula morisonii
Popis: Jednoletá, 10–25 cm vysoká bylina. Lodyha přímá až vystoupavá, tmavě zelená, téměř lysá, při bázi větvená, nejdelší mívá 5 článků. Listy křižmostojné, v úžlabí se svazečky listů, přisedlé, dužnaté, široce čárkovité, 8–15 mm dlouhé a 0,5 mm široké, mrtnaté. Květenstvím je řídký vidlan. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, pětičetné, kališní cípy kopinaté až vejčitě kopinaté, špičaté, korunní lístky bílé, vejčité až široce vejčité, většinou kratší než kališní lístky, tyčinek přibližně 10. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je kolenec Morisonův hodnocen jako ohrožený druh naší květeny (C3). Na Slovensku je druhem zranitelným (VU), je zde chráněn i zákonem.
Spergula morisoniiSpergula morisonii
Spergula morisonii
Spergula morisonii
Spergula morisonii
Fotografovali Jindřich Houska, dne 25. 4. 2006 (Praha, Divoká Šárka) a Naděžda Gutzerová, dne 15. 5. a 28. 5. 2013 (PP Vesecký kopec).