Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Fringillidae
Syn.: Carduelis spinus (Linnaeus, 1758); Fringilla spinus Linnaeus, 1758
Česká jména: čížek lesní, čížek obecný
Anglická jména: Eurasian siskin
Rozšíření: Žije v Evropě a přilehlé severozápadní Asii, druhá část populace se vyskytuje ve východní Asii. Severně hnízdící ptáci na zimu migrují na jih.
Způsob života: Vyskytuje se v boreálních a mírných nížinných, podhorských a horských jehličnatých lesích, ve smíšených lesích, na podzim a v zimě v porostech olší nebo bříz, v zahradách a parcích.
Živí se semeny borovic, modřínů, v létě v období chovu hmyzem, v zimě vyhledává semena bříz, olší a navštěvují krmítka na zahradách.
Jde o přelétavý a tažný druh. Naši tažní ptáci směřují do Středozemí a západní Evropy, naopak k nám přilétají čížci ze severu a severovýchodu. Hnízdí dvakrát ročně od dubna do července. Pečlivě spletené hnízdo z drobných větviček, stébel trávy, kořínků, maskované lišejníkem a vystlané chlupy a peřím buduje na konci postranních větví jehličnatých stromů, 10–25 m vysoko nad zemí. Samice snáší 4–5 vajec a sama je inkubuje po dobu 12–14 dnů, partner jí nosí potravu. Mláďata krmí v hnízdě oba rodiče hmyzem 14 dní. Na podzim se shlukuje do hejn, v zimě vytváří často smíšená hejna s čečetkami. V přírodě se dožívá 2–3 let.
Popis: Malý pěnkavovitý pták dosahující velikosti 11–12,5 cm, rozpětí křídel 20–23 cm a hmotnosti 12–14 g. Šedozelená hlava je poměrně malá. Zobák je silně zašpičatělý. Duhovka očí je tmavě hnědá. Samec je výrazněji žlutozeleně zbarvený. Temeno hlavy a brada jsou černé. Žlutá spodní část postupně přechází v bílou. Hluboce vykrojený černý ocas je žlutě lemovaný. Kostřec je jasně žlutý. Na černozelených křídlech je kontrastní žlutá kresba. U samice je temeno zelenošedé, tmavě proužkované, svrchní část těla je šedší, spodní část bělejší, hodně žíhaná se žlutým nádechem, kostřec se žlutozeleným odstínem. Nohy a chodidla jsou růžovohnědé.
Fotografováno dne 9. 2. 2021 (Česko, Čechy, Úvaly).