STEMODIA LOBELIOIDES Lehm.

Syn.: Gratiola tetragona Hook., nom. illeg., Stemodia tetragona (Hook.) Minod, Gratiola hookeri Walp.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Stemodia lobelioides

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se jen v dolní části povodí řek Paraná a Uruguay, v argentinské i uruguayské pampě, nejseverněji proniká na jih argentinské provincie Corrientes.

Ekologie: Roste na stanovištích mokrých, objevuje se na březích vodních toků, nezřídka na lokalitách sezónně zaplavovaných. Kvete od listopadu do března.

Stemodia lobelioides

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–100 cm dlouhou, v průřezu hranatou, víceméně lysou, pokrytou jen drobnými, nestopkatými žláznatými trichomy. Listy jsou vstřícné, kopinaté, 10–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, po okraji pilovité, lysé. Květenství je terminální, klasnaté, květy vyrůstají z paždí listům podobných listenů; kalich je 5cípý, kališní cípy jsou čárkovité; koruna je 8–12 mm dlouhá, 2pyská, uvnitř chlupatá, vně bělavá, na pyscích namodralá s temnějšími žilkami, horní pysk je vykrojený, dolní 3laločný; tyčinky jsou 4, čnělka jediná. Plodem je vejcovitá tobolka.

Poznámka: Rod Stemodia v současnosti zahrnuje 51 akceptovaných druhů (POWO 2019), které se vyskytují v tropických i subtropických oblastech obou zemských polokoulí, centrum diverzity leží v Novém světě.

Stemodia lobelioides
Stemodia lobelioides
Stemodia lobelioides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).