Syn.: Banisteria elliptica Kunth, Banisteria mucronata DC., Banisteria ternata Sessé ex DC., Stigmaphyllon felixii Cuatrec., Stigmaphyllon mucronatum (DC.) A. Juss., Stigmaphyllon ternatum (Moc. et Sessé ex DC.) A. Juss.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Rozšíření: Areál se táhne ve Střední Americe od jižního Mexika do Panamy, dále v Jižní Americe po Venezuelu a Bolívii.
Ekologie: Stálezelené i opadavé lesy, křoviny, provází i druhotné porosty. Vystupuje od hladiny moře až do nadmořské výšky 1100 m.
Popis: Stálezelená dřevnatá liána. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, vejčité až kopinaté, 3,5–17 cm dlouhé a 2–9 cm široké, na líci lysé, na rubu někdy přitiskle hedvábitě chlupaté, na bázi uťaté až srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, zašpičatělé nebo hrotité; řapík 0,6–2,8 cm dlouhý. Květenství je obvykle okolík s 3–9(–12) květy, někdy květy v okolíku tvoří ještě vidlany; kalich tvoří 8 žlázek a 4 kratičké kališní lístky; korunu skládá 5 volných, žlutých, kopisťovitých lístků s nápadně třásnitým okrajem; tyčinek je 10; pestík srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou rozpadavé, tvoří je 3 křídlaté, 2,3–3,5 cm dlouhé plůdky.
Poznámka: Typický zástupce čeledi Malpighiaceae: většina druhů této čeledi se vyznačuje kopisťovitými korunními lístky, mnohdy na okraji třásnitými. Je to značně rozrůzněná čeleď tropických rostlin, známá ze Starého i Nového světa.
Tento rod je početný (119 druhů; POWO 2022) téměř výhradně americký, pouze jediný zástupce přesahuje do tropické západní Afriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, ostrov Bastimentos).