Syn.: Achymus pallens Soland., Albrandia gaudichaudii (Steud.) D. Dietr., Albrandia orientalis (Bl.) D. Dietr., Calius lactescens Blanco, Cudrania crenata Wright, Diplothorax tonkinensis Gagnep., Epicarpurus asper (Retz.) Steud., Epicarpurus gaudichaudii Steud., Epicarpurus orientalis Bl., Morus indica Ser., Streblus lactescens (Blanco) Bl., Streblus zeylanica Kurz, Trophis aculeata Roth, Trophis aspera Retz., Trophis cochinchinensis Poir., Trophis zeylanica Koen. ex Bl., Vanieria crenata (Wright) Chun
Čeleď: Moraceae Link – morušovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti na západě sahající až do malabarské části Indie, na východě až do Indočíny, na čínský ostrov Chaj-nan a na Filipíny, severní hranice prochází Nepálem a nejjižnějšími oblastmi Číny, jižní proniká až na Sri Lanku a do Indonésie.
Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinách, nezřídka též v blízkosti lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od února do dubna.
Popis: Stálezelený, dvoudomý, vzácněji i jednodomý keř až strom dosahující výšky až okolo 10(–15) m, ronící bílý latex, s borkou šedou, hladkou, pokrytou lenticelami. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 3–10 cm dlouhé a 1,2–5 cm široké, na bázi klínovité, téměř celokrajné nebo nepravidelně vroubkované, na vrcholu špičaté či zašpičatělé, lysé, drsné, se 4–10 páry vedlejších žilek; palisty jsou kopinaté, 2–5 mm dlouhé, přitiskle chlupaté, opadavé. Květy jsou jednopohlavné, zelenožluté; samčí vyrůstají v axilárních hlávkách, okvětní lístky jsou 4, volné, kopinaté, asi 2,5 mm dlouhé, tyčinky jsou 4, jejich nitky zhruba 2,5 mm dlouhé; samičí květy jsou rovněž axilární, jednotlivé nebo vyrůstají po 2–5, okvětní lístky jsou také 4, vejčité, asi 4 mm dlouhé, chlupaté, čnělka je asi 1 mm dlouhá. Plody jsou kulovité peckovice dorůstající v průměru 6–8 mm, v době zralosti žluté až oranžové, s vytrvávajícími okvětními lístky, semeno je jediné.
Využití: Zralé plody jsou jedlé, z listů se připravuje čaji podobný nápoj, kůra se žvýká jako protijed při hadím uštknutí. Avšak kořenový prášek, kůra, latex i listy se užívají i při léčbě celé řady neduhů a vážných chorob (např. bolesti zubů, průjmy, malomocenství, dokonce též rakovina).
Poznámka: K rodu Streblus je v současnosti započítáváno 27 druhů (POWO 2020), které se vyskytují v tropické i subtropické Asii, tropické Africe a Australasii.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 3. 2020 (Laos, povodí Mekongu, ostrov Don Det).