Syn.: Candollea armeria Labill., Stylidium armerium St.-Lag., Stylidium melastachys R. Br.
Česká jména: sloupatka (Presl 1846)
Čeleď: Stylidiaceae R. Br. – sloupatkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii (od jihoaustralského Klokaního ostrova přes Victorii až po severovýchod Nového Jižního Walesu) a na Tasmánii (rovněž na ostrovech v Bassově průlivu).
Ve státě Victoria je vedle nominátního poddruhu ještě rozlišován velmi vzácný poddruh Stylidium armeria subsp. pilosifolium (oblast Macedon Ranges).
Ekologie: Roste na pobřežních dunách i slaniskách, na vřesovištích i v blahovičníkových lesích, může stoupat až do alpínského pásma. Kvete od srpna do února.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s podzemním oddenkem. Listy jsou přízemní, rozestálé nebo vzpřímené, úzce kopinaté až úzce obkopinaté, 12–26(–40) cm dlouhé a až 1,5 cm široké, celokrajné nebo při vrcholu čepele pilovité, buď lysé, nebo jen při okraji či na rubu na střední žilce žláznatě chlupaté, avšak později olysalé (u subsp. pilosifolium po obou stranách výrazně chlupaté). Stvol je vystoupavý až přímý, žláznatě chlupatý, zakončený hroznovitým květenstvím, 8–45(–75) cm dlouhým, 15–75(–100)květým; květy jsou oboupohlavné, souměrné, kalich je až 6 mm dlouhý, 2pyský, žláznatě chlupatý, koruna je trubkovitá, dosahuje v průměru 8–16 mm, 4 korunní cípy jsou kopinaté až obvejčité, zhruba stejně velké, růžové až načervenalé, vzácně i bílé, podstatně menší pysk je vejčitý, 8 přívěsků v hrdle koruny je nestejně dlouhých, jsou bílé s fialovými nebo žlutými skvrnkami; sloupek je 8–12 mm dlouhý. Plodem je tobolka, 8–15 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Stylidium je v současnosti zastoupen 289 druhy (POWO 2024), které se vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii, v Austrálii a na Novém Zélandu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Port Campbell National Park, okolí Twelve Apostles).