SYNCOLOSTEMON MACRANTHUS (Gürke) Ashby

Syn.: Hemizygia cooperi Briq., Orthosiphon macranthus Gürke
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Syncolostemon macranthus

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, endemit Dračích hor (Drakensberg), vyskytuje se na nevelkém území na pomezí jihoafrických provincií Free State a KwaZulu-Natal.

Ekologie: Roste v lemech horských lesů a na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1600 až do 2200 m.

Syncolostemon macranthus

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 100–250 cm. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až podlouhle vejčité, 20–45 mm dlouhé a 12–20 mm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované, na vrcholu špičaté nebo tupé, krátce drsně chlupaté, žláznaté. Květenství je obvykle latnaté, 8–18 cm dlouhé, jeho vřeteno je žláznatě chlupaté, lichopřesleny jsou (2–)4–6květé; listeny jsou 3–5 mm dlouhé, opadavé; kalich je válcovitý, 9–10 mm dlouhý, hustě žláznatě chlupatý, 5cípý, jeho horní cíp je 2–2,5 mm dlouhý, o něco větší než cípy dolní; koruna je 2pyská, růžová až světle fialová nebo nachová, 25–30 mm dlouhá, trubka je 20–25 mm dlouhá, postupně se k vrcholu rozšiřující až na 5–6 mm, horní pysk je vzpřímený, jen krátký, dolní pysk je zřetelně delší než horní pysk, 3–5 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, lysé, čnělka rovněž z koruny vyniklá. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Rod Syncolostemon zahrnuje asi 45 druhů, které se vyskytují především v subsaharské Africe, po jednom druhu najdeme ještě na Madagaskaru a v jižní Indii.

Syncolostemon macranthus
Syncolostemon macranthus
Syncolostemon macranthus
Syncolostemon macranthus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, okolí Cathedral Peak).