SYNOUM GLANDULOSUM (Sm.) A. Juss.

Syn.: Trichilia glandulosa Sm.
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Synoum glandulosum

Rozšíření: Východoaustralský druh, vyskytuje se na východě Queenslandu a Nového Jižního Walesu. V Queenslandu je kromě nominátního poddruhu rozlišován i poddruh Synoum glandulosum subsp. paniculosum.

Ekologie: Roste v deštných lesích a při jejich okrajích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000(–1300) m. Kvete od ledna do července.

Synoum glandulosum

Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky 4–20 m, s borkou hnědou, šupinatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 10–30 cm dlouhé, lichozpeřené, se 3–11 lístky, z nichž terminální lístek je většinou největší, obkopinatý až obvejčitý, 4–10 cm dlouhý a až 3 cm široký, na bázi klínovitý, celokrajný, na vrcholu tupý nebo zašpičatělý, lysý, jen na domatiích chlupatý. Květenství je axilární, latnaté, 2–5 cm dlouhé, květy jsou obvykle 4četné, vzácněji i 5četné, kalich je krátký, korunní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, bělavé nebo narůžovělé, tyčinkový sloupek je až 5 mm dlouhý. Plodem je 2–3pouzdrá tobolka, 10–15 mm dlouhá, semena jsou z části obalená červeným dužnatým arilem.

Využití: Dřevo tohoto druhu se používá ve stavebnictví, ale také při výrobě nábytku nebo v řezbářství.

Poznámka: Australský rod Synoum je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Synoum glandulosum
Synoum glandulosum
Synoum glandulosum
Synoum glandulosum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).