Syn.: Trichilia glandulosa Sm.
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité
Rozšíření: Východoaustralský druh, vyskytuje se na východě Queenslandu a Nového Jižního Walesu. V Queenslandu je kromě nominátního poddruhu rozlišován i poddruh Synoum glandulosum subsp. paniculosum.
Ekologie: Roste v deštných lesích a při jejich okrajích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000(–1300) m. Kvete od ledna do července.
Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky 4–20 m, s borkou hnědou, šupinatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 10–30 cm dlouhé, lichozpeřené, se 3–11 lístky, z nichž terminální lístek je většinou největší, obkopinatý až obvejčitý, 4–10 cm dlouhý a až 3 cm široký, na bázi klínovitý, celokrajný, na vrcholu tupý nebo zašpičatělý, lysý, jen na domatiích chlupatý. Květenství je axilární, latnaté, 2–5 cm dlouhé, květy jsou obvykle 4četné, vzácněji i 5četné, kalich je krátký, korunní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, bělavé nebo narůžovělé, tyčinkový sloupek je až 5 mm dlouhý. Plodem je 2–3pouzdrá tobolka, 10–15 mm dlouhá, semena jsou z části obalená červeným dužnatým arilem.
Využití: Dřevo tohoto druhu se používá ve stavebnictví, ale také při výrobě nábytku nebo v řezbářství.
Poznámka: Australský rod Synoum je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).