TABERNAEMONTANA DONNELL-SMITHII Rose ex J. D. Sm.

Syn.: Stemmadenia donnell-smithii (Rose ex J. D. Sm.) Woodson, Tabernaemontana donnell-smithii var. costaricensis Donn. Sm.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Tabernaemontana donnell-smithii

Rozšíření: Druh je původní ve Střední Americe (jižní Mexiko, Belize, Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama).

Ekologie: Roste na mnoha typech stanovišť – v sezónně suchých lesích, v lesních lemech, úvozech a na pastvinách, v nadmořských výškách od 500 do 1100 m. Stromy z pastvin jsou nižšího vzrůstu a někdy nabývají až keřovitých forem. V závislosti na lokalitě kvete v odlišných ročních obdobích, při dostatku vláhy i opakovaně. Plody poskytují potravu opicím malpám a mnoha druhům ptáků, po průchodu trávicím traktem semena lépe klíčí a navíc jsou tímto způsobem šířena na velké vzdálenosti.

Tabernaemontana donnell-smithii

Popis: Keř nebo strom dosahující výšky 2–14(–20) m, s borkou hladkou, šedohnědou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až obvejčité, 4–18 cm dlouhé a 2–5,5 cm široké, s ostrou špičkou a klínovitou bází a svazky chlupů na žilkách na spodní straně listů. Květy vyrůstají na konci větévek po 1–4, jsou žluté či smetanově nažloutlé, radiálně symetrické, kališní lístky jsou volné, vejčité; koruna je řepicovitá, s trubkou dlouhou až 6 cm, pět korunních cípů je pravotočivých, často se částečně překrývajících; 5 tyčinek vyrůstá z horní části korunní trubky. Pomalu dozrávající plody typu měchýřků vyrůstají nejčastěji ve dvojicích a mohou dosáhnout délky 7–10 cm a šířky 3–5 cm, jsou šedohnědé, ve zralosti se otevírají podélnými štěrbinami, jejich dužnina je oranžová.

Využití: Z větviček i nezralých plodů vytéká po poranění bílý latex, domorodci ho používají jako žvýkačku. V lidové medicíně se latex aplikuje na rány způsobené kousnutím jedovatých pavouků a v Guatemale se odvar z kůry používá k léčbě malárie. V poslední době je šťáva využívána také k přípravě homeopatických léků, vzhledem k tomu, že obsahuje alkaloidy coronaridin a tabersonin, je pochopitelně jedovatá. V oficiální západní medicíně se dosud nepoužívá. Nicméně opakované klinické studie prokázaly účinnost při léčbě leishmaniózy, což je nepříjemná parazitární choroba ve Střední Americe poměrně dost rozšířená, a proto výzkumy v této oblasti jistě budou pokračovat.
Dřevo tohoto stromu není považováno za příliš kvalitní, někdy se z něj vyrábějí dýhy používané ve stolařství.

Tabernaemontana donnell-smithii
Tabernaemontana donnell-smithii
Tabernaemontana donnell-smithii

Fotografováno v březnu 2016 (Kostarika, Alajuela).