Syn.: Claytonia cuneifolia (Vahl) Kuntze, Orygia portulacifolia Forssk., Portulaca cuneifolia Vahl, Talinum cuneifolium (Vahl) Willd.
Čeleď: Talinaceae (Fenzl) Doweld
Rozšíření: Poměrně rozsáhlý areál se rozkládá v tropické Africe, zejména na východě kontinentu od Eritrey až po Jihoafrickou republiku (zde je však považován za druhotný), na západě kontinentu je poněkud mezernatý, zahrnuje pobřežní oblasti od Západní Sahary po Benin. Druh však roste i v území deštných lesů v Gabonu a Kongu (v obou konžských státech). Roste i na ostrově Sokotra. Vyskytuje se i na jihu Arabského poloostrova (Saúdská Arábie, Jemen a Omán); přirozený výskyt v Indii je nejistý.
Ekologie: Provází místa s mělkými kamenitými půdami, zejména na vápencovém podloží. Vystupuje do nadmořské výšky 2200 m.
Popis: Vytrvalá bylina; oddenek je silný, z něj vyrůstají přímé, 0,8–1 m vysoké lodyhy, někdy má charakter opíravé liány a šplhá až do 2 m. Listy jsou střídavé, dužnaté, téměř přisedlé, obkopinaté až obvejčité, 2–9(–14) cm dlouhé a 1–3(–5,5) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, někdy s hrotem. Květenství je koncová lata s přímými větvemi, na větvích bývá 1–6 pětičetných květů; květní stopky jsou 0,7–1,5 cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, vejčité, 4–6 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, 9–12 mm dlouhé, růžové nebo nachové; tyčinek je kolem 25, nitky jsou žluté; čnělka je nitkovitá, rozvětvená do 3 ramen. Tobolky jsou kulovité, 5–7 mm v průměru, otvírají se 3 chlopněmi.
Využití: Dužnaté listy jsou někdy konzumovány jako zelenina.
Fotografováno dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ras Sajir).