Čeleď: Tamaricaceae Link – tamaryškovité
Rozšíření: Celá Střední Asie od Kaspického moře na východ – Čína (provincie Xinjiang, Nei Mongol, Shaanxi, Qinghai), Mongolsko, jižní Sibiř a nejspíše i severní Indie a Pákistán.
Ekologie: Hlinité či písčité břehy vysychavých potoků, slaniska, břehy řek a jezer. Vzácněji také na dunách. Obvykle roste jednotlivě v porostech jiných druhů tamaryšků. V horách stoupá poměrně vysoko, v provincii Qinghai jsme ho viděli v náhorních plošinách v nadmořské výšce přes 2900 m. Kvete obvykle pouze na jaře v době rašení, v teplejších oblastech snad také remontuje.
Popis: Malý strom (v příhodných podmínkách), většinou pouze keř vysoký až 5 m s hnědou borkou. Větvičky lysé, letošní větve jsou šedě žluté nebo šedě hnědé. Květní pupeny jsou velké, kulaté, nažloutlé. Listy na hlavních větvích jsou přisedlé s širokou bází, suché dlouho vytrvávají, což usnadňuje určení. Na zimu opadávají listy i s větvičkami posledního řádu. Květenství je hrozen dlouhý asi 10 cm, nápadně široký (cca 8 mm). Listeny dosahují délky či mírně přesahují kališní lístky. Květy jsou čtyřčetné, růžové. Korunní lístky jsou otevřené. Tyčinky vyrůstají po stranách květního disku, jsou přibližně stejně dlouhé jako korunní lístky.
Fotografováno v září 2007 (Čína, západní Qinghai) a 14. 4. 2009 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).