TECOMA STANS (L.) Juss. ex Kunth – protiha

Syn.: Bignonia frutescens Mill. ex A. DC., Gelseminum mollis (Kunth) Kunth, Gelseminum stans (L.) Kuntze, Stenolobium stans (L.) Seem., Tecoma incisa Sweet
Česká jména: protiha (Presl 1846)
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Tecoma stans

Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky, na severu od Texasu a Arizony po Argentinu na jihu. Naturalizovaná na Floridě, v jižní Africe, na Maskarénách, v Tichomoří na Filipínách, Havaji, pěstovaná ve všech tropických a subtropických oblastech, občas zplaňuje. Stala se obtížným plevelem na některých tichomořských ostrovech, především ve Francouzské Polynésii, kde vytváří husté porosty.
Varieta Tecoma stans var. angustata pochází z pouští v Texasu a Novém Mexiku, je to 3 m vysoký opadavý keř s menšími květy a hluboce pilovitými listy. T. stans var. sambucifolia pochází ze západu Jižní Ameriky, var. velutina má rozsáhlý areál středo- a jihoamerický.

Ekologie: Ve své domovině roste na kamenitých a skalnatých stanovištích a v lesích s nízkými srážkami a dlouhým obdobím sucha. V okolí lidských sídel porůstá narušovaná suchá místa. V Tichomoří upřednostňuje středně vlhké oblasti.

Tecoma stans

Popis: Hustě rozvětvený keř nebo strom dorůstající výšky až 5 m. Větve tenké, listy vstřícné, krátce řapíkaté, zpeřené, dlouhé až 40 cm, složené ze 3-11 protáhlých zašpičatělých lístků s pilovitým okrajem, koncový lístek je 4–20 cm dlouhý a 1–6 cm široký, postranní lístky jsou menší. Listy jsou sytě zelené, naspodu mírně chlupaté. Květy vyrůstají v hroznech na konci větviček. Kalich je malý, pětizubý. Jednotlivé květy mají až 6 cm dlouhou korunní trubku, na bázi úzkou, pak nálevkovitě rozšířenou, podélně rýhovanou, zakončenou pěti širokými laloky s mírně zvlněným okrajem, jsou žluté s červenými proužky v květní trubce. Kvete po celý rok. Plody jsou protáhle vřetenovité, až 20 cm dlouhé a 1 cm tlusté, ve zralosti pukají dvěma chlopněmi, uvnitř je množství asi 2,5 cm širokých okřídlených semen.

Tecoma stans
Tecoma stans

Využití: Patří k nejoblíbenějším tropickým okrasným rostlinám. Dá se dobře tvarovat řezem, pěstují se také odrůdy s oranžovými květy. V mírném pásmu potřebuje přezimování v bezmrazých prostorách – v teplotě 5–12 °C, je vhodné vysazování do kontejnerů.
Rostlina se používá i v lidovém léčitelství při léčbě cukrovky a zažívacích obtíží. Výtažky z listů inhibují růst kvasinky Candida albicans, která při přemnožení způsobuje obtížné mykózy.

Záměny: Podobné květy má jihoamerický druh Handroanthus chrysotrichus, odliší se ale snadno podle dlanitě složených listů.

Poznámka: K rodu Tecoma v současnosti patří sedm druhů (POWO 2021), všechny se vyskytují v tropické a subtropické Americe.
Tecoma stans je oficiální květinou Amerických Panenských ostrovů a národní květinou na Bahamách.

Tecoma stans
Tecoma stans

Fotografováno ve dnech 16. a 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).