TERMINALIA ARJUNA (Roxb. ex DC.) Wight et Arn. – vrcholák arjuna

Syn.: Pentaptera arjuna Roxb. ex DC., Pentaptera angustifolia Roxb., Pentaptera glabra Roxb., Pentaptera obovata DC., Terminalia berryi Wight et Arn., Terminalia glabra Wight et Arn., Terminalia ovalifolia Rottler ex C. B. Clarke, Terminalia psidiifolia Delile, Terminalia urjan Royle
Česká jména: vrcholák (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Terminalia arjuna

Rozšíření: Vyskytuje se v Indii, Pákistánu, Bangladéši, na Srí Lance. Zavlečen byl do jihovýchodní Číny, na ostrovy Mauricius a Rodrigues, do Venezuely, na Trinidad a Tobago. Vysazen byl v Indonésii, Malajsii, Keni.

Ekologie: Roste v tropických lesích v monzunových oblastech, běžný je zvláště podél břehů řek a potoků, roste i v blízkosti vysýchavých koryt.

Terminalia arjuna

Popis: Mohutný stálezelenný strom vysoký 20–30 m. Kmen je hladký, světle zbarvený, často s kořenovými náběhy. Kůra se odlupuje v plátech, kořeny jsou mělké a rozrůstají se do stran. Koruna je rozložitá, deštníkovitá, s převisajícími větvemi. Listy jsou spíše vstřícné, poněkud kožovité, jednoduché, celokrajné, řapíkaté, 10–15 cm dlouhé, s čepelí eliptickou či podlouhlou, na bázi často nesouměrnou. Žilnatina je zřetelná. Květy jsou drobné, pětičetné, žlutavé, vytvářejí husté hrozny dlouhé 3–6 cm, a to buď jednotlivé, nebo skládající latovitá květenství. Plodem je nápadná, až 5 cm dlouhá nažka s pěti křídly, později dřevnatějící.

Využití: Oblíbená léčivka v ájurvédské medicíně. Sbírá se kůra, využívá se k léčbě srdečních chorob, ale také při kožních potížích. Využitelné je i dřevo, vysazuje se též pro okrasu. Listy slouží jako živná rostlina při výrobě divokého tussahového hedvábí.

Terminalia arjuna
Terminalia arjuna
Terminalia arjuna
Terminalia arjuna

Fotografováno dne 26. 11. 2021 (Mauricius).