TETRANEMA ROSEUM (M. Martens et Galeotti) Standl. et Steyerm.

Syn.: Allophyton evolutum (J. D. Sm.) Pennell, Allophyton mexicanum (Benth.) Pennell, Episcia rosea M. Martens et Galeotti, Penstemon mexicanus Benth., Tetranema mexicanum Benth.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Tetranema roseum

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož výskyt je soustředěn do jihovýchodní a jižní části Mexika (od státu Veracruz až po Chiapas), zasahuje i do Belize, Guatemaly a Hondurasu.

Ekologie: Litofyt rostoucí na zastíněných skalách v tropických deštných a horských lesích, objevuje se na strmých březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 300 do 1500 m. Kvete v průběhu celého roku.

Tetranema roseum

Popis: Vytrvalá bylina, až 20 cm vysoká. Lodyha je jen krátká, chlupatá, listy jsou vstřícné, nahloučené ve zdánlivé růžici, přisedlé, obkopinaté až obvejčité, 9–15(–25) cm dlouhé a 2–5(–8) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zvlněné nebo až vroubkované, brvité, na vrcholu tupé nebo špičaté, na líci lysé, na rubu hlavně na žilkách chlupaté, zelené nebo na rubu červeně naběhlé. Květenství vyrůstá z úžlabí listů na stopkách 5–17 cm dlouhých, je vrcholičnaté, 2–20květé; listeny jsou čárkovité až kopinaté, 2–4 mm dlouhé; kalich je 2,5–5 mm dlouhý, zelený, s 5 cípy, které jsou kopinaté, na vrcholu špičaté; koruna je 1,5–2,5 cm dlouhá, bílá až nafialovělá, s variabilní tmavší kresbou, 2pyská, horní pysk je 4,5–6 mm dlouhý, mělce 2laločný, dolní pysk je 6–10 mm dlouhý, 3laločný, prostřední lalok je větší než laloky postranní; fertilní tyčinky jsou 4, z koruny nevyniklé, 4–6 mm dlouhé, čnělka je 7–9 mm dlouhá. Plodem je vejcovitá tobolka, 4–6 mm dlouhá.

Poznámka: Do rodu Tetranema je řazeno asi šest druhů, všechny jsou středoamerické.

Tetranema roseum
Tetranema roseum

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).