THYSANOTUS RACEMOIDES Sirisena, T. D. Macfarl. et Conran

Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Thysanotus racemoides

Rozšíření: Jihoaustralský druh, vyskytuje se na jihovýchodě Jižní Austrálie (včetně Eyrova poloostrova a Klokaního ostrova) a na západě Victorie.

Ekologie: Roste na písčitých stanovištích v křovinaté vegetační formaci mallee, v suchých světlých lesích a na vřesovištích. Kvete od října do listopadu.

Thysanotus racemoides

Thysanotus racemoides

Popis: Vytrvalá bylina s horizontálně uloženým oddenkem 1–5 cm dlouhým. Lodyha je vystoupavá až přímá, až 60 cm dlouhá, jednoduchá nebo chudě vidličnatě větvená, v době květu bezlistá; listeny jsou 2,5–5 mm dlouhé. Květenství je terminální, latnaté, květy vyrůstají na jednotlivých větvích většinou po 2, někdy i po 3–4, květní stopky jsou v době květu i za plodu přímé, květy jsou oboupohlavné, okvětní lístky 12–15 mm dlouhé, 3 vnější podlouhle čárkovité, asi 2 mm široké, 3 vnitřní eliptické, asi 6 mm široké, třásnité, modré až nafialovělé; tyčinek je 6, 3 vnější prašníky jsou 3–6 mm dlouhé, většinou nachové, rovné, mírně spirálovitě zahnuté, 3 vnitřní prašníky jsou 6–12 mm dlouhé, nachové, zakřivené, čnělka je zakřivená, 5–10 mm dlouhá. Plodem je kulovitá tobolka, 4–7 mm dlouhá.

Poznámka: K rodu Thysanotus je v současnosti řazeno 56 druhů (POWO 2024), všechny jsou australské, dva zasahují i na Novou Guineu a jeden (Thysanotus chinensis) až do jihovýchodní Číny.
Představovaný druh byl oddělen od druhu Thysanotus juncifolius teprve v roce 2013 – ten pochází z východu Victorie a z východu Nového Jižního Walesu.

Thysanotus racemoides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).