Syn.: Anthriscus leptophylla (L.) Koso-Pol., Caucalis bifrons Coss. et Durieu ex Ball, nom. inval., Caucalis humilis Jacq., Caucalis leptophylla L., Caucalis leptophylla var. bifrons Batt., Caucalis parviflora Lam., Caucalis xanthotricha Steven, Daucalis leptophylla (L.) Pomel, Daucus leptophyllus (L.) Scop., Pullipes leptophylla (L.) Raf., Torilis xanthotricha (Steven) Schischk.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Areál druhu se táhne od Kanárských ostrovů přes celý Mediterán (na severu zasahuje až do Francouzského středohoří, jižního Bulharska a na Krym) a severní oblasti Blízkého východu až do Afghánistánu a severního Pákistánu. Byl zavlečen i na severovýchod USA.
Ekologie: Roste na otevřených stanovištích při okraji polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od dubna do července.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 40 cm dlouhou, většinou větvenou, štětinatou. Listy jsou řapíkaté, dvakrát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité. Květenství je okoličnaté, vyrůstá proti listu, jeho stopka je 2–3(–5) cm dlouhá, okolíčky jsou obvykle 2–3; kalich je až 1,4 mm dlouhý, korunní lístky jsou obvejčité, až 1,5 mm dlouhé, na vrcholu dvouklané, bílé, narůžovělé až načervenalé, vnější lístek vnějších květů bývá největší. Plody jsou úzce elipsoidní, 4–7 mm dlouhé, ostnité.
Záměny: Až k nám byla kdysi přechodně zavlečena poněkud podobná tořice uzlovitá (Torilis nodosa), jejíž květenství je strboulovitě stažené, navíc přisedlé nebo jen velmi krátce stopkaté.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, podhůří Vysokého Atlasu, okolí Demnate).