FLAGELLARIA INDICA L. – chopatec

Syn.: Flagellaria angustifolia Wall., nom. inval., Flagellaria catenata Lour. ex B. A. Gomes, Flagellaria loureiroi Steud., Flagellaria minor Blume, Flagellaria philippinensis Elmer
Česká jména: chopatec pnulý (Presl 1846)
Čeleď: Flagellariaceae Dumort. – chopatcovité

Flagellaria indica

Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál zahrnuje východní Afriku (Tanzánie a Mozambik), Komory, Madagaskar, Maskarény a Seychely, dále jihovýchodní Asii, kde roste na Srí Lance, v Indii, Bangladéši, Barmě, Thajsku, Malajsii, Kambodži, Vietnamu, v jižní Číně, na Tchaj-wanu, Rjúkjú, Filipínách a v Indonésii. Dále areál zahrnuje severní a východní Austrálii, Novou Guineu, Melanésii (až po ostrovy Wallis a Futuna) a Mikronésii, také roste na ostrově Norfolk.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké až bažinaté tropické a subtropické lesy a křoviny v oblastech s vysokými srážkovými úhrny, okraje mangrove, vystupuje do nadmořské výšky 400(–1500) m.

Flagellaria indica

Popis: Vytrvalá bylinná liána, dorůstá délky až 5 m; oddenek je plazivý, sympodiální; lodyhy jsou oblé. Listy jsou střídavé, dvouřadé; listové pochvy jsou válcovité, 2–7 cm dlouhé, podélně rýhované; čepel je kopinatá až čárkovitá, 7–25 cm dlouhá a 0,5–2 cm široká, lysá, na bázi zaokrouhlená a náhle zúžená do řapíkovitého útvaru, celokrajná, na vrcholu protažená do spirálně stočené špičky. Květenství je latovité, přímé, tvořené krátkými, téměř kulovitými klásky; listeny jsou vejčité, 1–1,2 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 3(–4)četné, 2–3 mm dlouhé, s volnými bílými nebo zelenavými okvětními lístky ve 2 kruzích; tyčinek je 6(–8) ve 2 kruzích, poněkud delších než okvětí; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, tvoří svrchní kulovitý semeník a 3 bliznové laloky. Plodem je červená bobule 5–6 mm v průměru, s 1(–3) semeny.

Využití: V ájurvédské medicíně se nať i oddenek používají jako močopudný prostředek.

Poznámka: Nevelká čeleď Flagellariaceae nyní zahrnuje pouze jediný rod Flagellaria se čtyřmi druhy rozšířenými v tropech Afriky (Flagellaria guineensis), Asie, Austrálie a Oceánie, kde se kromě široce rozšířené F. indica vyskytují ještě úzce lokální Flagellaria gigantea a Flagellaria neocaledonica.

Flagellaria indica
Flagellaria indica
Flagellaria indica
Flagellaria indica

Fotografováno ve dnech 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, les nad jezerem Ngardok), 6. a 19. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, Sabang, Mt. Bloomfield, a Calamiany, ostrov Lato).