TOURNEFORTIA GNAPHALODES (L.) R. Br. ex Roem. et Schult. – svitoun

Syn.: Argusia gnaphalodes (L.) Heine, Heliotropium gnaphalodes L., Mallotonia gnaphalodes (L.) Britton, Messerschmidia gnaphalodes (L.) I. M. Johnst.
Česká jména: svitoun (Presl 1846)
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité

Tournefortia gnaphalodes

Rozšíření: Areál se táhne podél pobřeží Karibského moře v Mexiku (státy Veracruz, Campeche, Yucatán a Quintana Roo), dále v Belize, Hondurasu a Nikaragui, na Floridě, v Antilách na Kubě, Kajmanských ostrovech, na Bahamách, v Dominikánské republice, na Jamajce, Portoriku i na Malých Antilách, snad i na pobřeží Venezuely.

Ekologie: Stanovištěm je mořské pobřeží, kde roste jak na písečných dunách, tak na lavicích korálových vápenců, ale i na okrajích opadavých lesů.

Tournefortia gnaphalodes

Popis: Hustě větvený stálezelený keřík nebo keř, dorůstá výšky do 2 m; větvičky jsou bíle hedvábitě chlupaté. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, dužnaté, čárkovité až čárkovitě-kopisťovité, (2,5–)4–7(–9) cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, bíle přitiskle chlupaté, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je vrcholový soubor vijanů 9–15 cm dlouhých; květy jsou přisedlé, 5četné; kalich je 3–4 mm dlouhý, s vejčitě kopinatými, bíle hedvábitými cípy; koruna má 2,5–3 mm dlouhou, brvitou trubku a kopinaté, 2–2,5 mm dlouhé cípy; tyčinky jsou přirostlé do poloviny korunní trubky; semeník je svrchní, kulovitý, čtyřpouzdrý, s hlavatou bliznou. Po odkvětu se vyvíjí souplodí 4 vejcovitých lysých peckovic (zdužnatělé tvrdky) 5–7 mm dlouhých.

Tournefortia gnaphalodes
Tournefortia gnaphalodes
Tournefortia gnaphalodes
Tournefortia gnaphalodes

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 2. 2015 (Belize, Tobacco Caye).