Syn.: Elcaja emetica Forssk., Elcaja roka Forssk., Geniostephanus tomentosus Fenzl, Trichilia natalensis Sond., Trichilia roka (Forssk.) Chiov.
Česká jména: břeslenec dávivý (Presl 1846)
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, kde se vyskytuje v oblasti od Senegalu na západě až po Eritreu a Etiopii na východě, ve směru jižním zasahuje přes Keňu, Tanzanii a Zimbabwe až do jižního Mosambiku, východních provincií Jihoafrické republiky a Svazijska. Přesahuje také na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu. Kromě nominátního poddruhu bývá rozlišován ještě poddruh Trichilia emetica subsp. suberosa, který najdeme především v tropické západní Africe.
Ekologie: Roste v pobřežních lesích a křovinách, objevuje se však i na stanovištích od vody vzdálenějších, v křovinaté savaně, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od srpna do října.
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 8–20(–25) m, se široce deštníkovitou korunou a borkou šedou až hnědou, hladkou nebo vrásčitou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, až 28(–40) cm dlouhé, lístky vyrůstají ve (3–)4–5 párech, jsou řapíčkaté, eliptické až podlouhle eliptické, až 15,5 cm dlouhé a 5 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na vrcholu většinou zaokrouhlené nebo vykrojené, na líci olivově zelené až nahnědlé, na rubu hustě chlupaté, s (10–)13–16(–19) páry žilek. Květenství je vrcholičnaté, vyrůstá z úžlabí listů, květy jsou 5četné, vonné, světle zelené, žlutozelené až světle žluté; kalich je 3–5,5 mm dlouhý, chlupatý, kališní cípy jsou skoro okrouhlé; korunní lístky jsou podlouhlé, až 16 mm dlouhé, po obou stranách jemně chlupaté; tyčinek je 10, nitky jsou 7–10 mm dlouhé, zhruba do poloviny srostlé, chlupaté, disk je lysý, čnělka je 6–8 mm dlouhá. Plodem je obvejcovitá až kulovitá chlupatá tobolka, která dosahuje v průměru okolo 2,5 cm, semena jsou černá s červeným arilem.
Využití: Jedná se o jeden z nejrozšířenějších, ale také nejznámějších stromů Afriky. Jeho semena jsou jedlá, navíc se z nich získává olej, který se používá v kuchyni i při výrobě mýdel a dalších kosmetických přípravků. Dřevo je lehké, narůžovělé (říkává se mu „natalský mahagon“), je vhodné k výrobě nábytku, prken i lodního příslušenství. Dřevina nachází uplatnění též v africké tradiční medicíně, na její užití ostatně upomíná i druhové jméno.
Poznámka: Rod Trichilia je dosti početný, zahrnuje zhruba stovku druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Afriky a Ameriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, od 2. do 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).