Syn.: Trillium chloropetalum var. angustipetalum (Torr.) Munz, Trillium giganteum var. angustipetalum (Torr.) R. R. Gates, Trillium sessile var. angustipetalum Torr.
Česká jména: trojatek (Presl 1846), trojčetka (Sekerka 2013)
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Rozšíření: Druh jihozápadu USA, vyskytuje se v podhorských oblastech Kalifornie, a to jak v oblasti Sierra Nevady, tak v pobřežních horách mezi městy San Luis Obispo a Santa Barbara.
Ekologie: Roste v podhorských a horských sekvojovcových i jiných jehličnatých, smíšených či listnatých lesích, ve vlhkomilné křovinaté vegetaci, na březích vodních toků, ale i v suché vegetační formaci chaparral, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Stonky vyrůstají po 1–2, v průřezu jsou okrouhlé, přímé, 25–60 cm dlouhé. Listům podobné listeny v trojčetných přeslenech, téměř přisedlé, horizontálně odstálé, široce vejčité, 10–22 cm dlouhé a 8–15 cm široké, celé zelené nebo jen řídce tmavozeleně skvrnité, na bázi klínovité, na vrcholu tupé. Květy jsou přisedlé, kořenitě až nepříjemně vonné; kališní lístky jsou čárkovité až podlouhle kopinaté, odstálé, 35–47 mm dlouhé a 8–10 mm široké, zelené nebo nahnědle naběhlé, celokrajné, na vrcholu špičaté; korunní lístky jsou čárkovité, 50–100 mm dlouhé a jen 7–14 mm široké, celokrajné, vzpřímené a ploché, později nadvinuté, tmavě nachové, lesklé; tyčinky jsou 12–22 mm dlouhé, nitky jsou hnědé, 2–4 mm dlouhé, prašníky jsou 12–18 mm dlouhé, nachové. Plodem je tmavě nachová dužnatá bobule.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).