Syn.: Aneilema serrulatum (Vahl) Loudon, Callisia ciliata Pers., Callisia rosea Pohl ex Seub., nom. inval., Commelina elongata (G. Mey.) Woodson, Commelina mexicana E. Mey., Commelina serrulata Vahl, Descantaria balbisii Hassk. ex C. B. Clarke, Descantaria cumanensis (Kunth) Schltdl., Descantaria diuretica Hassk. ex C. B. Clarke, Descantaria elongata (G. Mey.) G. Brückn., Descantaria schlechtendalii Hassk. ex C. B. Clarke, Heterachthia gaudichaudiana Hassk. ex C. B. Clarke, Tradescantia balbisii Kunth, Tradescantia congesta M. Martens et Galeotti, Tradescantia cumanensis Kunth, Tradescantia elongata G. Mey., Tradescantia guianensis Miq., Tradescantia mexicana (E. Mey.) Kunth, Tradescantia mexicana (C. Presl) Schltdl., Tradescantia schlechtendalii Kunth, Tradescantia schomburgkiana Kunth, Tradescantia triandra Kunth, Tripogandra cumanensis (Kunth) Woodson, Tripogandra elongata (G. Mey.) Woodson
Čeleď: Commelinaceae R. Br. – křížatkovité
Tripogandra serrulata
Rozšíření: Druh s dosti rozsáhlým areálem ve Střední a Jižní Americe. Vyskytuje se od Mexika a ostrovů v Karibském moři až po Peru a severní část Brazílie.
Ekologie: Stanovištěm jsou světliny a paseky ve vlhkých lesích a pobřežní křoviny, příležitostně i plevel v zemědělských kulturách, např. v plantážích kávovníku, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Tripogandra serrulata
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou dužnaté, vystoupavé, 0,5–1 m vysoké, na bázi v uzlinách kořenující, zelené nebo purpurově žíhané. Listy jsou střídavé, dvouřadé, přisedlé, kopinaté, 5–13 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, lysé, jen na okraji drsné, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté až dlouze ocasaté; listové pochvy jsou blanité, 0,7–1,6 cm dlouhé, lysé, jen na okraji brvité. Květenství jsou koncové nebo úžlabní okolíky na stopkách obvykle lysých a 1,5–5 cm dlouhých, nesou 8–9 květů; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé, lysé nebo brvité; květy jsou 3četné; kališní lístky jsou bylinné, vejčité, 2,5–5 mm dlouhé, světle zelené a často světle fialově naběhlé; korunní lístky jsou vejčité až eliptické, 3,5–6 mm dlouhé, bílé, obvykle na bázi světle růžové; 3 vnější tyčinky jsou 1–1,5 mm dlouhé, většinou lysé, 3 vnitřní jsou 2–2,5 mm dlouhé, prohnuté a dlouze chlupaté; semeník je svrchní. Plodem je ellipsoidní tobolka 2–2,8 mm dlouhá, obvykle obsahuje 2 semena v každém pouzdře.
Tripogandra serrulata
Tripogandra serrulata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2015 (Belize, Blue Hole NP).