TRISTERIX PUBESCENS Kuijt

Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité
Tristerix pubescens

Rozšíření: Poměrně nedávno (1988) popsaný druh z peruánských And, z pohoří Cordillera Blanca, z departmentu Ancash. Typová lokalita se nachází v okolí jezera Llanganuco, kde byly pořízeny i naše fotografie. Přesný areál druhu není dosud stanoven, zdá se však, že by mohl být peruánským endemitem z pohoří Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash, na jih zasahuje zhruba k Limě.
Ekologie: Epifytický poloparazit vyskytující se na křovinatých stráních, při okrajích horských lesů s dominantními druhy rodu Polylepis (Rosaceae), parazituje na druzích rodů Gynoxys, Ribes, také na Berberis conferta, Miconia salicifolia, Polylepis sericea aj. Vystupuje až do nadmořské výšky okolo 4400 m.

Tristerix pubescens

Popis: Bohatě větvený keř s větvemi v průřezu okrouhlými, jehož letorosty, stopky a listy jsou hustě pokryté drobnými chloupky. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, úzce vejčité až eliptické, až 3,5 cm dlouhé a 1,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je 12–18květé, pupeny jsou rovné, až 38 mm dlouhé, červené, okvětí je dlouze trubkovité, 5četné. Plody jsou až 7 mm dlouhé bobule, ve zralosti červené, jen s nenápadným okrajem vytrvalého kalicha.
Záměny: Dlouho byl tento taxon ztotožňován s druhem Tristerix longebracteatus, který se vyskytuje v oblasti od Kolumbie přes Ekvádor po střední Peru. Tento druh má však plody ve zralosti černé, navíc na jejich temeni postřehneme nápadný okraj vytrvalého kalicha i s kuželovitým zbytkem báze čnělky. Mladé výhony a listy nemívají u tohoto druhu drobné chloupky, jsou lysé.

Tristerix pubescens
Tristerix pubescens
Tristerix pubescens
Tristerix pubescens
Tristerix pubescensTristerix pubescens
Tristerix pubescens

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).