TROPAEOLUM PEREGRINUM L. – lichořeřišnice žlutá / kapucínka

Syn.: Tropaeolum aduncum Sm., Tropaeolum canariense hort. ex Sparre
Česká jména: řeřišnice žlutá (Polívka 1900)
Čeleď: Tropaeolaceae DC. – lichořeřišnicovité

Tropaeolum peregrinum

Rozšíření: Druh byl popsán podle rostlin pocházejících z Peru, kde se vyskytuje v oblasti od Limy přes provincii Tarma až po Cuzco. V současnosti je uváděn i z Mexika, Panamy, Bolívie a Chile, avšak v části tohoto areálu zřejmě není původní (především ve Střední Americe). Do Evropy byl přivezen v roce 1755 a jeho synonymické jméno zřejmě naznačuje, že byl nejdříve introdukován Španěly na Kanárské ostrovy, odtud potom i na starý kontinent.

Ekologie: Horské oblasti, v nadmořské výšce od 1300 až do 3650 m.

Tropaeolum peregrinum

Popis: Bylina s plazivou až ovíjivou lodyhou, 4–5 m dlouhou, větvenou, lysou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 5–7laločnaté, 1,1–3,3 × 1,6–6,7 cm. Květy jsou stopkaté, vyrůstají jednotlivě z paždí listů, jsou 5četné, jejich kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 5–7 × 2–4 mm, zelenožluté, ostruha je 8–12 mm dlouhá, přímá, hákovitě prohnutá, zelená nebo žlutá, korunní lístky jsou nápadně dřípené, nehetnaté, žluté s červenými skvrnkami, horní dva lístky jsou vejčité, 1,5–2 cm dlouhé, dolní tři jsou úzce kopinaté, jen 0,8–1 cm dlouhé. Plodem je tobolka.

Využití: Jedná se o dekorativní popínavku, která se s oblibou sází do zahrad a vyvazuje se k pergolám i plotům, lze ji použít i jako rostlinu půdopokryvnou. V klimatických podmínkách střední Evropy ji lze pěstovat jako letničku. Ve své domovině byla pěstována a používána v tradiční medicíně.

Poznámka: Rod Tropaeolum je neotropický a zahrnuje asi 86 druhů.

Tropaeolum peregrinumTropaeolum peregrinum
Tropaeolum peregrinum
Tropaeolum peregrinum

Fotografováno ve dnech 10. 7. a 4. 8. 2012 (Česko, Polabí, rostliny pocházejí z kultury).