Syn.: Turnera alba Liebm., Turnera angustifolia Mill., Turnera ulmifolia var. angustifolia (Mill.) Willd., Turnera ulmifolia var. velutina (C. Presl) Urb., Turnera velutina C. Presl
Česká jména: pastala jilmolistá (Presl 1846)
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité
Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky (Mexiko a Karibik), hojně pěstovaný a naturalizovaný téměř ve všech tropických oblastech, snadno zplaňuje, pantropický plevel, místy invazivní (Mikronésie, Fidži, Havaj, Polynésie, Nové Kaledonie, Indonésie, Malajsie, Seychely).
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, na suchých slunných stanovištích, na narušených plochách.
Popis: Polokeř, 0,5–1,2 m vysoký. Listy jsou krátce řapíkaté, střídavé, nahuštěné na koncích větví, podlouhle až vejčitě kopinaté, se zúženou bází, zašpičatělé, 8–15 cm dlouhé, 1,5–5 cm široké, s hrubě pilovitým okrajem, na bázi s párem žlázek, na horní straně řídce, na spodní straně hustě chlupaté. Květy o průměru až 5 cm vyrůstají většinou jednotlivě v úžlabí horních listů, jsou pětičetné, se 2 listeny. Kalich je hluboce laločnatý, cípy kopinaté, zašpičatělé, asi 1 cm dlouhé, koruny trubkovité, korunní lístky 2–2,5 cm dlouhé, bledě až sytě žluté, u báze tmavší, občas s červeným nebo slézovým nádechem, obvejčité až okrouhlé, s pěti tyčinkami a třemi čnělkami zakončenými třásnitými bliznami. Plodem je vejčitá tobolka až 1 cm dlouhá, hustě chlupatá, semena vejčitá, asi 2 mm velká. Na rozšiřování semen se podílejí mravenci.
Záměny: Podobná je Turnera diffusa, což je rozprostřená křovitá rostlina s menšími vroubkovanými listy. Rostlina byla díky stimulujícím léčivým účinkům zasvěcena svatému Damiánovi, patronu lékařů, lékárníků a lazebníků, v Mexiku je z ní vyráběn populární likér Damiana, je mu přičítán příznivý účinek při frigiditě a impotenci. Výtažky z této rostliny jsou přidávány do energetických nápojů.
Využití: Čaj z listů je údajně posilující, močopudný a uvolňuje křeče. Indiáni v Jižní Americe ji užívají jako afrodisiakum. Druh se vysazuje i jako ozdobná rostlina, množí se semeny nebo řízky.
Poznámka: Druh zahrnuje mnoho nepatrně odlišných forem, které jsou někdy pokládány i za samostatné druhy. Rod Turnera je pojmenován na počest Williama Turnera, anglického botanika ze 16. století.
Fotografováno dne 24. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains).