Čeleď: Typhaceae Juss. – orobincovité
Typha angustifolia
Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě s výjimkou nejsevernějších částí Skandinávie, ostrůvkovitě přesahuje do střední části Ruska. Dále roste v severozápadní části Afriky a v střední části Severní Ameriky, v Austrálii. U nás roste roztroušeně po celém území od nížin do středních poloh.
Ekologie: Roste na březích stojatých i tekoucích vod, v místech se stálou vodní hladinou, především v bahnitém litorálu rybníků a tůní. Často vytváří husté porosty, nesnáší dlouhodobé snížení vodní hladiny. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá statná rostlina s výrazným oddenkem, se silnou přímou lodyhou a s dlouhými listy vzpřímenými. Lodyha je tvořena vzdušných arenchymem zásobujícím rostlinu, resp. její spodní část potřebnými plyny. Listy jsou tmavěji zelené, často delší než květenství, široké maximálně do 10 mm. Rostlina vytváří placatý a úzký vějíř listů odstávajících od lodyhy pouze pod ostrým úhlem. Květenství je tvořeno dvojicí válcovitých až 30 cm dlouhých palic, spodní samičí, horní samčí, která po opylení odpadá. Tmavě hnědé palice jsou od sebe vzdálené minimálně 3 cm nahým vřetenem, průměr palic dosahuje nejčastěji do 2 cm. Samčí květy vyrůstají v úžlabí zřetelných listenů, plodová stopka výrazně chlupatá, s chmýrem. Chmýr po dozrání zajišťuje po rozpadu palice ideální šíření větrem.
Typha angustifoliaTypha angustifolia
Typha angustifoliaTypha angustifolia
Fotografováno dne 9. 6., 5. 8. a 17. 7. 2008 (Tachovsko, PR Tisovské rybníky).