Syn.: Urtica dodartii L.
Česká jména: kopřiva kulkonosná (Kubát 2002)
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité
Rozšíření: Je původní v celém Mediteránu, zdomácněla také ve střední Evropě. Ojediněle je zavlékána i do Česka.
Ekologie: Roste v únoru až říjnu na nejrůznějších stanovištích – v lesích, křovinách, křovinatých stepích i v pouštích, na půdách jílovitých, hlinitých i písčitých, bohatých živinami a na ruderálních stanovištích. Vyžaduje slunce nebo polostín, kvete v dubnu až srpnu.
Popis: Je to jednoletá, jednodomá bylina, porostlá odstálými žahavými chlupy. Lodyha je přímá, mělce brázditá, často od báze načervenalá nebo nafialovělá, většinou větvená, dorůstá výšky 30–100 cm. Listy jsou 2–7 cm dlouhé, vejčité, u báze uťaté až srdčité, s hluboce zubatými nebo laločnatými okraji a dlouhými řapíky. Listy jsou uspořádané v křižmostojných párech, se čtyřmi listeny na každé uzlině. Samčí a samičí květy jsou oddělené, vyrůstají z listových úžlabí. Samčí květy jsou drobné, čtyřčetné, rostou v rozvětvených květenstvích, samičí květy mají zduřelé okvětí, jsou spojené do kulovitých květenství o průměru kolem 1 cm, na dlouhých stopkách. Plod je malá vejcovitá černá nažka.
Využití: Obsahuje množství vitaminů a minerálů, mladé rostliny se využívají v kuchyni jako špenát. Celá rostlina je také velmi ceněná jako léčivka. Nálev z mladých rostlin se používá při artritidě, revmatismu, dně, anemii, při hemeroidech. Má antiastmatické, adstringentní, diuretické, krev čistící, stahující, hemostatické, hypoglykemické a stimulační účinky, působí proti lupům a na některé kožní problémy. Užívá se v homeopatii.
Tento druh kopřivy byl v minulosti pěstován pro olejnatá semena. Kopřivová vlákna se využívala podobně jako vlákna ze lnu k výrobě oděvů, provazů i kvalitního papíru. Z natě se získávalo zelené barvivo, z kořenů žluté barvivo.
Poznámka: Žahavé chlupy čerstvých rostlin způsobují podráždění kůže, při sušení nebo spaření palčivost mizí.
Fotografováno ve dnech 7. 5. 2009 (Jordánsko, Petra) a 8. 5. 2009 (Wadi Rum).