Syn.: Veratrum lobelianum Bernh.
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Rozšíření: Tento eurasijský poddruh je nesouvisle rozšířený v rozsáhlé oblasti od Pyrenejského poloostrova až po Japonsko. U nás se vyskytuje v horách Sudet a v Karpatech.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, v kosodřevině i ve světlých lesích, v pásmu od podhůří až do alpínského stupně. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–150 cm vysoká, lodyha přímá, hustě olistěná. Listy jsou střídavé, eliptické až kopinaté, řasnatě skládané. Květy v bohaté vrcholové latě, 6četné, až 15 mm v průměru, korunní lístky zelené. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je kýchavice bílá Lobelova hodnocena jako vzácnější taxon, který vyžaduje další pozornost (C4a). Zákon ji chrání v Rakousku.
Poznámka: Roste dosti pomalu, ke květu nabere sílu minimálně po sedmi letech života. Její jedovatý oddenek byl v minulosti používán v léčitelství, pomáhal lidem i domácím zvířatům. A jak české jméno napovídá, prach z oddenku této rostliny vyvolává silné podráždění sliznice, které vede ke kýchání.
Fotografováno ve dnech 11. 7. 2003 – květ, 7. 9. 2003 – plod, 18. 7. 2004 (Česko, Hrubý Jeseník, okolí Velké kotliny a Pradědu).