Syn.: Veratrum lobelianum Bernh. – kýchavice zelenokvětá
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Veratrum album subsp. lobelianum
Rozšíření: Eurasijský druh, nesouvisle rozšířený v rozsáhlé oblasti od Pyrenejského poloostrova až po Japonsko. U nás se vyskytuje v horách Sudet a v Karpatech.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, v kosodřevině i ve světlých lesích, v pásmu od podhůří až do alpínského stupně.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–150 cm vysoká, lodyha přímá, hustě olistěná. Listy jsou střídavé, eliptické až kopinaté, řasnatě skládané. Květy v bohaté vrcholové latě, 6četné, až 15 mm v průměru, korunní lístky zelené, kvete od června do srpna. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je kýchavice bílá Lobelova hodnocena jako vzácnější taxon, který vyžaduje další pozornost (C4a). Zákon ji chrání v Rakousku.
Poznámka: Roste dosti pomalu, ke květu nabere sílu minimálně po sedmi letech života. Její jedovatý oddenek byl v minulosti používán v léčitelství, pomáhal lidem i domácím zvířatům. A jak české jméno napovídá, prach z oddenku této rostliny vyvolává silné podráždění sliznice, které vede ke kýchání.
Veratrum album subsp. lobelianumVeratrum album subsp. lobelianum
Veratrum album subsp. lobelianumVeratrum album subsp. lobelianum
Fotografováno ve dnech 11. 7. 2003 – květ, 7. 9. 2003 – plod, 18. 7. 2004 (Hrubý Jeseník, okolí Velké kotliny a Pradědu).