VERNONIA BIPONTINI Vatke

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Vernonia bipontini
Rozšíření: Druh pochází z Etiopie a Eritrey, velmi pravděpodobně se k němu vztahují i údaje o výskytu příbuzného taxonu Vernonia leopoldi z Jemenu.
Ekologie: Provází dosti rozmanitá stanoviště – křoviny a stromovou savanu, kamenité svahy s mělkou půdou, ale i plochy s ruderální vegetací. Lokality leží v nadmořských výškách 1000–3350 m.
Vernonia bipontini
Popis: Zpravidla keř, řidčeji statná vytrvalá bylina, vysoká 0,6–1,5 m; stonek je hustě přitiskle šedě plstnatý. Listy jsou střídavé, řapík je 2–10(–25) mm dlouhý, čepel je vejčitá až kopinatá, 4,5–14 cm dlouhá a 0,8–4,5(–6,2) cm široká, na bázi klínovitá, na okraji zubatá až pilovitá, ale někdy téměř celokrajná, špičatá, na líci zelená, krátce drsně chlupatá, na rubu bělavě plstnatá, s žlázkami i nežláznatými chlupy ve tvaru písmene T. Úbory tvoří latovité květenství, jsou vejcovité, 8–14 mm dlouhé, na 2–15 mm dlouhých stopkách; zákrovní listeny jsou víceřadé, bíle pavučinaté, vnější čárkovité až kopinaté, 1,5–3,5(–5) mm dlouhé, bez přívěsků, ale často se špičkou ven vyhnutou, prostřední jsou vejčité až kopinaté, poněkud delší; květy jsou oboupohlavné, trubkovité, (3,5–)5,5–8,5(–11) mm dlouhé, nachové. Nažky jsou 1,5–2,5 mm dlouhé, 4–5žebré, vnější řada chmýru tvoří kratičký věneček, vnitřní řadu představují štětiny (3,5–)4–6 mm dlouhé.
Poznámka: Ačkoli druh nemá příliš velký areál, je dosti proměnlivý v řadě charakteristik (intenzita odění, tvar listů a jejich okraje, řada znaků na zákrovech). Bylo popsáno více odchylek na úrovni variet.
Vernonia bipontini
Vernonia bipontini
Vernonia bipontini
Fotografováno dne 5. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela).